FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye: Doğusuyla Batısıyla Kudüs Filistin’in Ebedi Başkentidir

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Kudüs’ün doğusu ve batısıyla bütün olarak İslami ve Filistin’in ebedi başkenti olduğunu belirterek, Katar’ın daha önce önerdiği Kudüs Fonu’nun diriltilmesini istedi.

Dün akşam Gazze’nin Hamad sitelerinde Katar’ın ulusal günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Heniyye “Filistinlilerden hiçbiri Amerika’nın BM’deki vetosuna şaşırmadı. Çünkü bu tavır, işgal rejimiyle ittifak içinde olan Amerika’nın politikasının bir sonucudur” dedi.

Çağın tokatı olarak tanıttığı Trump’ın aldığı kararı geçersiz kılmak için Hamas’ın tutumuna değinen Heniyye, bu tür kararların Filistin’de yer bulamayacağını ifade etti.

Daha önce Katar’ın Arap zirvesinde önerdiği Kudüs Fonu’nun yeniden diriltilmesi gerektiğine işaret eden Hamas lideri Heniyye “Kudüs’e destek için Kudüs Fonu’nun ihya edilmesine, birinci kıblemiz olan Kudüs’ü savunmaya çalışan Kudüs halkına her türlü yardımın yapılmasına davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

Katar devletine ve yaptığı yardımlara da değinen Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü:

“Katar devletiyle iftihar ediyoruz. Çünkü Katar ilkeli ve bağımsızdır. Katar sadece Hamas hareketine değil, Filistin halkına yardım ediyor. Tabii halkımıza yardım eden bize de yardım etmiş olur. Halkımızın yanında duran bizim yanımızda durmuş demektir. Birçok insan Gazze’yi yalnız bırakırken, Katar onu sahiplendi. Gazze üzerindeki siyasi ambargoyu kırmak için Emiri Şeyh Hamad Gazze’yi ziyaret etti. Katar Gazze, Batı Yaka, Kudüs, mülteci kamplarıyla dünyanın dört bir yanında bulunan bütün halkımızın yanında yer alıyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.