FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye, Fetih’e yeni bir başlangıç şansı tanıdı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Fetih’ten geçmişe sünger çekmesini ve sloganı “Siyasi Uzlaşı” olacak yeni bir ilişki biçimi geliştirmesini istedi.

Dün akşam (02 Eylül Çarşamba) basın mensuplarıyla Gazze’deki hukuk merkezlerinin temsilcilerine verilen iftar yemeğine katılan İsmail Heniyye burada yaptığı konuşmada, Gazze dışarıda bırakılarak seçimlerin sadece Batı Yaka’da yapılmasının ulusal bir cinayet olacağını söyledi.

Başbakan Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seçimleri Batı Yaka’da yapabilme olanağına sahip olsalar bile, böyle bir girişim kesinlikle ulusal bir cinayet olacak ve Filistin davasını çok olumsuz etkileyecektir. Hiç kimsenin sadece Batı Yaka’da seçim yapmasını istemeyiz. Ayrıca böyle bir adımı atmak isteyenler olduğu gibi, bu adıma karşı çıkan vatansever insanların olduğunu da biliyoruz. Hatta Fetih’ten bazı şahsiyetlerle bazı Arap ülkelerinin Fetih’in böyle bir tuzağa düşmemesi için yoğun çaba harcadığını da biliyoruz.”

Siyasi bölünmüşlüğe de değinen Heniyye, “Hükümetimizle İslami Direniş Hareketi (Hamas) siyasi bölünmeyi sonlandıracak her türlü çabayı desteklemeye devam edecektir. Mısır ve Mısır’ın dışında bu yönde çaba gösteren herkesi destekliyoruz” dedi.

Hükümetinin birinci önceliğinin Filistin ulusal birliğini sağlamak olduğunu belirten Heniyye, ikinci önceliğin ise, Gazze halkının karşı karşıya olduğu kuşatmaya karşı koyma yollarını bulma ve burada yaşayan vatandaşların sıkıntılarını hafifletme olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.