FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye, Fetih’i uzlaşıyı imzalamaya çağırdı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Fetih Hareketi’ni Hamas ve Fetih’in üzerinde anlaşacağı yeni düzenlemelere göre ulusal uzlaşı taslağını imzalamaya davet etti.

Filistin Parlamentosu’nun dün (2 Ocak Cumartesi) Gazze’deki binasının Siyonist savaş uçaklarınca bombalanmasının birinci yıldönümü vesilesiyle düzenlediği etkinlikte konuşan Heniyye, “Gelin, yeni ve belirli düzenlemeler çerçevesinde ulusal uzlaşı anlaşmasına başka bir başkentte değil, Mısır’ın başkentinde imza atalım” dedi.

Ulusal uzlaşı için Fetih Hareketi’nde hakiki siyasi iradenin olması gerektiğinin altını çizen Filistin Başbakanı, bu iradenin siyasi faaliyet ile direnişi bir arada tutması gerektiğini söyledi.

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın Filistin Hükümeti ve Hamas Hareketi’ne yönelik son günlerde dile getirdiği ithamlara da cevap veren Heniyye, söz konusu suçlamaların asılsız olduğunu ifade etti.

Mahmud Abbas; Hamas’ın seçimlerin on yıl ertelenmesini ve uzlaşı anlaşmasının Şam’da imzalanmasını istediğini, direnişçilerin peşine düştüğünü ve Hamas liderlerinin Gazze Savaşı sırasında Sina’ya kaçtığını iddia etmişti.

“Bu açıklamalar onların hâlâ arzu ettiğimiz birlik ve bütünlüğü bozmaya çalıştıklarını göstermektedir” diyen Heniyye, “Bu gibiler halkımızın görüşünü dile getirmemektedir. Onlar, yenilgiye ve düşmana teslim olmaya çağırmaktadırlar. Başkalarını da kışkırtmakta ve ambargonun sürmesini temenni etmektedirler. Alelacele çelik duvar inşasını desteklediklerini ilan etmektedirler” şeklinde konuştu.

Fetih Hareketi’nin 1 Ocak Cuma gününe denk gelen kuruluş yıldönümünü de kutlayan Heniyye, Fetih içerisinde, Hamas ile anlaşmaya niyetli insanların sesinin daha kuvvetli çıkması gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.