FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye: Filistinlilerin olayların içine çekilmesi işgalciye hizmet eder

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin Hükümeti ve Hamas Hareketi’nin Mısır olaylarının içine çekilmek istenmesinin Filistin toplumuna zarar vereceğini ve sadece işgalciye hizmet edeceğini söyledi.

Dün (12 Temmuz Cuma) Gazze’nin kuzeyinde cami açılışında yaptığı konuşmada Heniyye, Filistin Kurtuluş Örgütü bünyesindeki bazı hareketlerin hükümetin ve Hamas Hareketi’nin Mısır’ın iç işlerine karıştığını iddia etmelerini kınayarak, bu iddiaların doğru bir yanının olmadığını ifade etti.

Bu tür iddiaların, yalanların ve iftiraların son bulmasını isteyen Heniyye, bu tür kampanya başlatanlar şayet samimilerse kuşatmayı kaldırmaları, Filistin toplumu içinde ayrılığa neden olmamaları ve var olan ayrılığı da kapatmaları gerektiğini kaydetti.

Diğer taraftan, Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısır’ın İkinci Saha Ordusu Komutanı Tuğgeneral Ahmed Vasfi’nin, Sina Yarımadası’na Hamas’a mensup birtakım silahlı grupların yayıldığı yönünde iddiada bulunmasına şiddetle tepki gösterdi ve bu tür iddiaların Mısır’ın kendi içinde yaşadığı sorunu Filistin alanına taşıma çabası olarak niteledi.

Mısır’daki askerî cuntanın Filistin’deki İslâmi direnişi yıpratma çabalarına katkı için uydurduğu yalanlarla medyanın karşısına çıkan General Ahmed Vasfi, Sina’da çok sayıda silahlı hücre ortaya çıkardıklarını ve bunların çoğunun Hamas’ın cihad gruplarından olduğunu iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.