AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye: Hamas Mısır Dahil Hiç Kimsenin İçişlerine Karışmaz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Hamas’ın Mısırla arasındaki ilişkileri önemsediğini belirterek, ilişkilerin henüz yeni başladığını ve başlangıcı iyi olan bu ilişkilerin takibe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Heniyye, Gazze’nin Han Yunus şehrinin batısında yer alan El-Mevasi’de açılışı yapılan İmam Malik Camisinde verdiği Cuma hutbesinde Hamas’ın Mısır dahil hiç kimsenin içişlerine karışmadığını ve Sina’da siyasi veya askeri herhangi bir varlığının bulunmadığını belirterek, kimsenin Gazze sınırından Mısır’ı tehdit etmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Mısır’ı önemsediklerini hatırlatan Heniyye “Mısır’la ilişkileri önemsiyoruz. Arada köprü kurmak ve Filistin davasının itibarını da geri getirmek istiyoruz” dedi.

Filistin uzlaşısına da değinen eski Başbakan Heniyye, Doha’da devam eden görüşmelerin medyadan uzak olması gerektiğini hatırlattı.

Dayatılan savaşlara ve kuşatmaya rağmen direnişi kucaklayan ve sahiplenen Filistin halkıyla iftihar ettiklerini belirten Heniyye, bu halkın Dayton kültürünü ve düşmanla işbirliği düşüncesini yerle bir ettiğine dikkat çekti.

Page Top

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.