FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Heniyye ile Carter görüştü

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve Filistinlilerin çektiği sıkıntılara son verilmesi için Siyonist işgal devletine baskı yapılmasını istedi.

Heniyye, hükümetinin 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını onayladığını da yineledi.

İsmail Heniyye, ABD eski başkanlarından Jimmy Carter ile bugün (16 Haziran Salı) Gazze’de görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Filistin Hükümeti olarak 4 Haziran 1967 sınırları içinde tam bağımsız bir Filistin devleti kurulması için gerçek bir proje varsa başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasıyla bu ulusal rüyanın gerçekleşmesi için bunu desteklediğimizi söyledik” dedi.

Karşılıklı sükunetin sağlanması amacıyla ambargonun kaldırılması ve Filistinlilerin sıkıntılarına son verilmesi için işgal devletine baskı yapılması çağrısında bulunan Heniyye, hükümetin karşılıklı sükunetin bozulmaması için diğer Filistinli gruplarla koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Carter ile Filistinli esirler ve Gilad Şalit konusunu da görüştüklerini belirten Heniyye, esir değişimi konusunda onurlu bir anlaşmayı her zaman desteklediklerini bildirdi.

ABD eski başkanlarından Jimmy Carter’ın, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ile görüşmesinden önce bazı Hamas liderleriyle ve esir ve şehit aileleriyle bir dizi görüşmelerde bulunduğu, esir ve şehit ailelerinin Carter’a sıkıntılarını ifade eden bir mesaj sundukları bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.