FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye : Mısır kapıları açmalıdır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Ramazan ayının başlamasıyla Gazze’deki Filistin halkının ihtiyaçlarını gidermesi için Mısır’ın gelen gıda ve tıbbi malzemelerin geçişine izin vermesini umut ettiklerini söyledi.

Dün (21 Ağustos Cuma) esirlerin ailelerine yaptığı ziyarette değişik konularda açıklamalarda bulunan Heniyye, dünyanın diğer halkları gibi Filistin halkının da Ramazan ayının coşkusunu yaşamaya hakkı olduğunu belirterek, bunun için Mısır’ın yardımların Gazze’ye girmesi için sınır kapısını açmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

Mısır güvenlik güçleri, Ramazan ayı dolayısıyla Gazze’ye kaçak yollarla sokulmak istenen ve büyük bir depoda saklanan tonlarca gıdayı ele geçirdiğini duyurmuştu. Şimdiye kadar ele geçirdikleri en büyük parti olduğunu söyleyen Mısır güçleri, ele geçirilen malın milyar dolarlar ettiğini bildirdi.

Diğer yandan Siyonist zindanlarda 9 yıl kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Nasr Mesud’u da ziyaret eden Heniyye şöyle dedi: “Siyonist işgal güçleri Filistinlilerin topraklarını gasp etmeyi, ağaçlarını sökmeyi ve evlerini yıkmayı başarmışsa da, Filistin halkının iradesine bir şey yapamamıştır, yapamaz da. Esirler konusu da hükümetimizin öncelikli meseleleri arasındadır”.
Ramazan dolayısıyla bütün esirlerle özgürlüklerine kavuşmuş olanlara tebriklerini sunan Başbakan Heniyye, Siyonist zindanlarda bulunan bütün esirlerin serbest kalmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.