AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye, Mısır’a tünellere bir alternatif bulması için çağrıda bulundu

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, ulusal uzlaşı sağlanması amacıyla Mısırla iletişim kurduklarını, Mısır ordusu tarafından yıkılan Gazze ve Mısır sınırındaki tünellere bir alternatif bulmaları için de çağrıda bulunduklarını belirtti.

Gazze Şeridi’nin 6 senedir ambargo altında bulunduğuna işaret eden Heniyye, tünelleri yok eden Mısır tarafının malların ve temel ihtiyaç maddelerinin Gazze’ye ulaştırılması için alternatif bir yol bulması gerektiğini söyledi.

Başbakan Heniyye, hükümetinin, ulusal uzlaşının sağlanmasının yolları hakkında da Mısır tarafı ile görüştüğünü belirtti.

Heniyye yaptığı açıklamada ayrıca, Gazze’deki yetimlerin sayısındaki artıştan işgal yönetimini sorumlu tuttu ve bölge halkına karşı tekrar tekrar yapılan ve bir çok insanın ölümüne yol açan savaşların yetimlerin sayısında artışa neden olduğunu ve bir çok Filistinli aileyi kendilerini geçindirecek kişiden mahrum bıraktığını belirtti.

Mısır güvenlik güçleri, Mısır – Gazze sınırında bulunan ve Gazze’nin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan tünelleri yıkmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.