FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye: Rafah olayları çözümlenmeli

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, İçişleri Bakanlığı’na ve ilgili güvenlik birimlerine yaklaşık üç ay önce yaşanan kanlı Rafah olaylarının ardından tutuklananlar dosyasının çözüme kavuşturulması emrini verdi.

Filistin Hükümeti sözcüsünün ofisinden dün (19 Aralık Cumartesi) yapılan açıklamada, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin bu kararı, söz konusu dosyaya çözüm bulma, Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü gözetme, milli ve İslami bağlarını koruma gayesiyle aldığı bildirildi.

Filistin Hükümeti başkanı İsmail Heniyye, birkaç hafta önce Rafah olaylarının ardından tutuklananları ziyaret etmiş, onlarla görüşmüş ve anlattıklarını dinlemiş, onlara hükümetinin Filistin halkının ulusal hakları ve sabiteleri ile yüce İslami değerlere bağlı olduğunu söylemişti.

Rafah’taki tutuklamalar, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah kentinde, El-Brazil mahallesindeki İbni Teymiyye Camisi imamı Abdullatif Musa’nın 14 Ağustos 2009 Cuma günü İslam emirliği ilan ederek insanları kendisine ve “Cundu Ensarillah” adını verdiği cemaatine biat etmeye davet etmesinin ardından yapılmıştı.

Abdullatif Musa, Filistin Hükümeti’ne saldırarak, camiye baskın düzenlemesi ve camiyi ele geçirmeye çalışması halinde hükümete karşı savaşma tehdidinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.