FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye: Trump’ın kararı İsrail’in sonunun başlangıcı olacak

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın siyasi büro başkanı İsmail Heniyye, ‘Balfour bildirgesi nasıl siyonist İsrail’in kuruluşuna neden olduysa, Trump’ın Kudüs kararı da, siyonist İsrail’in sonunun başlangıcı olacak’ dedi.

Heniyye, dün Filistin ve bölge gelişmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, ‘Bizim tek isteğimiz ve hedefimiz Filistinlilerin tarihi anavatanlarına dönmesidir’ dedi.

Heniyye, HAMAS yetkililerinden Muhammed Hemdan’a yönelik saldırıyı da kınarken, ‘Bu cinayet gerçekte Lübnan’da Filistinlilerin varlığını hedef almıştır ve bu cinayetten siyonistler sorumludur’ dedi.

Bilindiği gibi geçen hafta Hemdan, Lübnan’ın güneyinde Sayda kentinde aracına yerleştirilen bombanın infilakı sonucu yaralanmıştı.

Heniyye ayrıca önceliklerinden birinin de Filistinli esirlerin terör rejimi İsrail zindanlarından kurtarılmalı olduğunu belirterek, ‘Biz esirler karşısında verdiğimiz sözlere bağlıyız ve bunun için de mücadelemizi sürüdürüyoruz’ dedi.

İsmail Heniyye, Amerikan başkan yardımcısı Pence’in, işgal altındaki Filistin topraklarına yaptığı ziyaret ve Trump’ın Kudüs’le ilgili kararın kabul edilemez olduğunu belirterek, Amerika’nın Filistinli mültecilere yönelik yardımları kesmesinin de Amerika’nın Filistinlileri boyun eğdirmeye ve teslim almaya zorlaması olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.