DünyaFilistinGenelHaberlerİnsan Hakları

Heniyye : Ürdün’ün Kudüs’teki Tarihi Rolüne Zarar Verilmesini Kabul Etmiyoruz

Heniyye’nin ofisinden dün akşam (13 Aralık Çarşamba) konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hamas liderinin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti ilan etmesinin sonuçlarını görüşmek üzere Et-Taravine’yi aradığı ifade edildi.

Mevcut dönemin her zamankinden daha çok işbirliği ve koordinasyon gerektirdiğini kaydeden Heniyye, Trump’ın kararının Filistin’e olduğu kadar Ürdün’e ve İslam dünyasına da saldırı anlamına geldiğini belirtti.

ABD Başkanı’nın Kudüs konusundaki kararına karşı çıkan Ürdün Kralı Abdullah’ın çabalarına ve Ürdün Parlamentosu’nun tavrına övgüde bulunan Heniyye, Ürdün’ün Kudüs’ün ve Filistin halkının stratejik derinliği olduğunu dile getirdi.

Heniyye, Trump’ın kararına karşı Ürdün Parlamentosu’nun güçlü bir tavır ortaya koyduğunu ve söz konusu tavrın gösteriler üzerinde olumlu etkisi olduğunu ifade etti.

Görüşmede Et-Taravine’nin de Filistin davasının Ürdün için milli bir dava olduğunu ve Ürdün Kralı’nın Kudüs konusuna özel önem verdiğini söylediği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.