HaberlerİranOrtadoğu

Hepimiz İslam nizamına uymalıyız

Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Haşimi Rafsancani, “Hepimiz düzene ve yasalara uymalıyız”dedi.

Bugünkü Tahran Cuma namazı İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin İmamlığında kılındı.

Hutbelerini başlamadan önce Cuma namazına gelenlere tavsiyelerde bulunan Ayetullah Haşimi Rafsancani, Cuma namazının konumuna ters düşen ve hiçbir temele dayanmayan gereksiz sloganların atılmamasını istedi ve İslam Devrimi Lideri’nin izinde olunmasına vurgu yaparak hutbelerini başladı.

Cuma namazı için yoğun ilgiyle Tahran Üniversitesi’nin bahçesine gelen Tahran halkı ise “Kufeliler gibi Ali’yi yanlız bırakmayız”, “Damarlarımızdaki kan Rehberimize hediyedir” gibi sloganlarla Tahran Cuma Namazı Hatibine karşılık verdiler.

Ayetullah Haşimi Rafsancani, hutbelerinde, 10. Cumhurbaşkanı seçimlerden sonra meydana gelene meselelere işaretle, “Hepimiz düzene, devlete, meclise ve güvenlik güçlerine tabiyiz ve onlara uymalıyız. İtirazı olanlar ise yasalar çerçevesinde haklarını aramalılar”şeklinde konuştu.

Güven ortamın sağlanmasındaki yazılı ve görsel basının görevine işaret eden Ayetullah Haşimi Rafsancani, “Tüm taraflar medya ortamında ve mantıklı bir şekilde düşüncelerini ortaya koyabilmeli”dedi.

Haşimi Rafsancani ayrıca, son olaylarda tutuklananların hepsinin serbest bırakılmalarını talep etti.

İslam devriminin amaçlarına yönelik sorunların ortadan kaldırılması için “vahdete” vurgu yapan Tahran Cuma Namazı Hatibi, Cuma namazın konumu kutsal olduğunu ve İslam tarihinin sermayesi sayıldığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.