HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Her hafta binden fazla Yemenli açlıktan ölüyor

Yemen’de her hafta binden fazla insan açlıktan ve yetersiz beslenmeden ölüyor.

El Cezire televizyonuna göre, Yemen’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar, Cuma günü New York’taki BM Genel Kurulu’nun 76. yıllık oturumunun kulisinde bir rapor yayınladı ve Yemen’de her gün milyonlarca insanın hayatta kalma mücadelesi verdiğini bildirdi. 

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Yemen ekonomisinin çöküşün yeni derinliklerine ulaştığını ve krizin bedelini ve ağır yükünü her zaman zayıf kesimlerin ödediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü, hayatta kalmak için insani yardıma ihtiyaç duyan 1,3 milyon Yemenlinin içinde bulunduğu kötü duruma dair korkunç bir tablo çiziyor.

Dünya Gıda Programı (WFP) yetkilisi, önümüzdeki altı ay içinde 800 milyon dolar sağlanmazsa, gıda rasyonlarındaki azalmanın gelecek yıl beş yaşın altındaki 400.000 Yemenli çocuğun ölümüne yol açabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer birçok ülkenin desteğiyle Mart 2015’ten beri Yemen’i işgal etti ve kara, deniz ve hava ablukası uygulayarak 16.000’den fazla Yemenliyi öldürdü, on binlercesini yaraladı ve milyonlarca insanı yerinden etti. 

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.