Dünya Kudüs GünüEyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Herkesin Kudüs Günü’nü savunma hakkı vardır

İslam nizamı maslahatını teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, İran’ın nükleer faaliyetlerinde, nükleer silah üretim programlarının olmadığını söyledi. El Alem televizyonuna demeç veren İslam nizamı maslahatını teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, “bazıları, uranyumu zenginleştirme gücüne sahib olan bir ülkenin kesin nükleer silah gücüne de sahib olacağını düşünüyor. Oysa İran’ın böyle bir programı yoktur” diye konuştu.
İran’ın barış amaçlı nükleer programlarının, diktatör şah rejimi döneminde başladığını ve o dönemde, birkaç nükleer santral yapımı hazırlıkları olduğunu, İslam inkılâbından sonra ise durdurulduğunu belirten İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, “biz İslam inkılabından sonra, yeniden ve sıfırdan başladık. Şimdi bize karşı bir tavır alıyorlar” dedi.
İslam nizamı maslahatını teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani mazlum Filistin halkının desteklenmesi ve dünya Kudüs günü yürüyüşlerine geniş katılım gösterilmesine işaretle de ” İran, ağır yaptırımlar, düşmanlıklar ve saldırılara rağmen, ağır bedeller ödeyerek, İslam inkılâbının değerlerini savunmak için dik durdu. Filistin halkını, Siyonist rejim karşısında desteklemiştir” diye konuştu.
El Alem muhabirinin, Bu hafta kılınacak Cuma namazı hutbesinde, Cuma namazını kıldırmamasının nedeniyle ilgili sorusuna ise Ayetullah Haşimi Rafsancani “oldukça farklı kişiler vardır. Her Cuma hatibinin, Filistin ve Kudüs gününü savunma hakkı vardır. Siyonist rejimin zulmü karşısında, Filistin halkına destek vererek, İran halkının isteklerini dile getirecektir” dedi.
İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı Haşimi Rafsancani, yabancı kitle iletişim araçlarının, Cuma namazında bulunmamasına dair olumsuz değerlendirmelerine işaretle de “biz ne yaparsak, yabancı kitle iletişim araçları yine de ihtilaf olduğunu dile getiriyor” hatırlatmasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.