FilistinHaberlerOrtadoğu

Heysem cinayetinin sorumlusu Abbas ve El-Fetih’tir

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Heysem Amr’ın El-Halil’de milis güçleri tarafından işkenceyle öldürülmesinden başkanlık süresi biten Mahmud Abbas’ı ve Fetih Hareketi’ni sorumlu tuttu.

Hamas, bu cinayetin Abbas-Feyyad milislerinin dine veya vatana bağlılıktan tamamen koptuklarının göstergesi olduğunu söyleyerek olaylar karşısında herkesi güçlü bir şekilde tavır almaya davet etti.

Hamas Hareketi sözcüsü Fevzi Burhum, bugün (15 Haziran Pazartesi) olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu cinayet Hamas üyelerinin Abbas’ın zindanlarında gördüğü işkencenin işgalcinin Filistin halkına yaptıklarını aştığını söyleyen Hamas Hareketi’nin doğru söylediğini göstermektedir” dedi.

Abbas ve Feyyad’a bağlı milislerin Batı Yaka’da işlediği ihlallerin gelip geçici bir durum olmadığının ve kanunları uygulamakla ilgisinin bulunmadığının bu cinayetle ortaya çıktığını söyleyen Burhum, “Bu, direnişi bitirmek isteyen Siyonistlerin planları doğrultusunda Batı Yaka’da Hamas Hareketi’nin kökünü kazıma projesidir” şeklinde konuştu.

Heysem Amr’ın işkenceyle öldürülmesinin Mahmud Abbas ve ekibi tarafından diyaloğa aracılık eden ve siyasi gözaltılara son verilmesi için çaba sarf eden Mısır’a gönderilen acil kodlu bir mesaj olduğunu ifade eden Burhum, Mısır’ın ve Filistinli grupların Fetih’e karşı tavrını netleştirmesi gerektiğini söyledi.

Burhum, “Fetih ya diyalogdan yana olur ve siyasi gözaltılara ve ihlallere son verir ya da Mısır ve Filistinli gruplar tüm birlik ve bütünlük çabalarını yerle bir eden Fetih’i bu yaptığından sorumlu tutar” dedi.

Hamas sözcüsü, insan hakları örgütlerini de Batı Yaka’da işlenen cinayetler ve ihlaller karşısında sessiz kalmamaya ve üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.