HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Hiç bir ülke İran’ın savunma gücü hakkına karışamaz

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni Amerika’nın İran’ın füze programını nükleer müzakerelere düğümleme çabasına ilişkin bir soruya verdiği cevapta, hiç bir ülke İran’ın savunma gücü hakkına karışamayacağını vurguladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bakıri Keni, Rusya ziyareti sırasında Russia El-Yom kanalına verdiği mülakatta başta nükleer anlaşma olmak üzere çeşitli sorulara cevap verdi.
Bakıri Keni, en başta Viyana müzakerelerinin amacı, Amerika tarafından İran’a dayatılan tüm illegal ve zalimane yaptırımları kaldırmak olduğunu belirtti.
Sunucunun Amerika’nın İran’ın füze gücünü de nükleer müzakerelere düğümlemek istemesine ilişkin sorusuna cevap veren Bakıri Keni, İran kendi güvenliğini temin etmek üzere uygun caydırıcı güç geliştirdiğini, buna göre başka ülkeler bu konuya karışamayacağını vurguladı.
İsrail’in İran’ın nükleer silaha yaklaşmakla suçlaması ile ilgili bir soruya cevap veren Bakıri Keni, İsrail Batı Asya bölgesinde nükleer silahı olan tek rejim olduğunu ve bu konuda söz hakkına sahip olmadığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.