AfrikaHaberler

Hiç kimse Yemen’in iç işlerine karışmamalıdır

Herkesin Yemen’in toprak bütünlüğünü desteklemesi gerektiğini vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, hiç kimsenin Yemen’in içişlerine müdahale etmemesi gerektiğini belirtti.

Sudanlı mevkidaşıyla Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Mutteki, Yemen’in bölgede çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak “bu ülke yedi Arap ülkesi arasında büyük bir nüfusa sahip” dedi.

İran ve Yemen arasındaki iyi ilişkilere değinen Mutteki, Yemen’de şu anki şartların istikrar ve huzura doğru gitmesine çalıştıklarını belirtti.

Sudan’da hükümet ortakları arasında İran İslam Cumhuriyetinin ara buluculuğuyla ilgili bir soruya karşılık Mutteki arabuluculuk sözünü kullanmak istemediğini ancak iki ülke arasında geçen 30 yıl içindeki samimi ilişkilerin geliştiği yanıtını verdi.

Sudanlı mevkidaşıyla yapıcı ve iyi müzakerelerde bulunduğunu vurgulayan Mutteki, bu müzakerelerde iki ülke cumhurbaşkanları arasında iş birliğin geliştirilmesi yönündeki anlaşmaların değerlendirildiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.