FilistinHaberlerOrtadoğu

Hicab, Filistin halkının köklü kültürünün ürünüdür

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Siyonist Başbakan Netanyahu’nun “Gazze halkının Hamas yönetimini alaşağı edeceği günler gelecektir” demesinin, Ramallah yönetiminin Filistin halkına, direnişine ve davasına karşı düşmanın safında yer aldığını ve onunla işbirliği içinde olduğunu açıkça gösterdiğini söyledi.

Ebu Zuhri, bugün (29 Temmuz Çarşamba) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Netanyahu’nun bu son açıklamaları Ramallah takımının Filistin halkına, davasına, direnişine karşı olduğunun ek delilleridir ve aynı şekilde bu açıklamalar Ramallah yönetiminin işgalcilerin elinde bir oyuncak olduğunu, sadece onun hedef ve çıkarı için çalıştığını da ortaya koyuyor. Yine bu açıklamalar, Ramallah yönetiminin düşmanın tankları üzerinden Gazze’ye girme hayalini hâlâ koruduğunu da gösteriyor.”

Netanyahu’nun Gazze’deki hicabla ilgili sarf ettiği sözlerin de alçakça olduğunu söyleyen Ebu Zuhri, “Bu açıklamalar alçakçadır. Halkımız, kendi kültür ve gelenekleriyle uyuşacak giyim kuşamı tercih etme hakkına sahiptir” dedi.

Ebu Zuhru devamla şöyle konuştu: “İşgal devleti Siyonist toplumda çıplaklık kültürünü korumak istiyorsa, Filistin halkı da kendisine uygun olan giyim ve kuşamı korumak istiyor ve böyle bir hakka da sahiptir. Toplumdaki muhafazakâr giyim ve kuşam Filistin toplumunun köklü geleneğinin bir uzantısıdır. Bunun kanun veya yasalarla bir ilgisi yoktur.”

Siyonist Başbakan Netanyahu dün yaptığı açıklamada, Gazze halkının, örtüyü dayatan Hamas yönetimini devirme gücüne sahip olduğunu iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.