DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Hiçbir büyükelçiliğin kapatılması gündemde değil

İran İslam Cumhuriyeti Dışileri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, hiçbir ülkenin Tahran’daki büyükelçiliğinin kapatılmasının gündemde olmadığını söyledi.

Bugün yerli ve yabancı basın mesuplarıyla haftalık basın toplantısı düzenleyen Hasan Kaşkavi, İngiltere Dışişileri Bakanı David Miliband’in İran Dşişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’yi aradığını ve İran’ın içişlerine müdahele etmek istemekdiklerini söylediğinin haberini verdi.

İngiltere büyükelçiliği çalışanlarının kışkırtıcı faaliyetleri hakkındaki İstihbarat Bakanı Hüccetül İslam Muhsin Ejei’nin sözlerine atıfta bulunan Kaşkavi, meydana gelen son olaylara yönelik İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliğinin orantısız tutumundan dolayı meydana geldiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında David Miliband ve Mutteki arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ve Mutteki’nin sözlerine işaret eden Hasan Kaşkavi, İngiltere’nin İran’ın içişlerine karıştığı andan itibaren Tahran-Londar ilişkileri üzerinde büyük derecede etki yaratılacağı belirtti.

Batılı ülkelere yönelik İran’ın diplomasisinde hiçbir değişiklik meydana gelmediğinin altını çizen Kaşkavi, politika alanında etki tepki meselesi işlediğini ve İran ise hiçbir ülkeye yönelik dugusal davranmayacağını belirtti.

Kaşkavi, İngiltere olmak üzere hiçbir büyükelçiliğin kapatılması Tahran’ın gündeminde olmadığını kaydetti.

Batılı ülkelerin seçimlere ilişkin açıklamalarını ”bağımsız bir ülkenin içişlerine karışmak” olarak gördüklerini vurgulayan Kaşkavi, bu konuda atılması gereken adımların atıldığını ve ilgili ülkelere diplomatik yollardan cevap verildiğini belirtti.

İran’ın Stockholm’deki Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyı bir kez daha kınayan Kaşkavi, İsveç hükümetinden saldırganlara karşı önlem almasını, neden olunan maddi ve manevi zararın karşılanmasını ve olası saldırıların engellenmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (35) içerik yüklenmiştir.