HaberlerİranOrtadoğu

Hindistan ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına aldırış etmiyor

Hindistan medya kaynakları, Hindistan’ın İran üzerinden Afganistan’a ikinci buğday partisini gönderme girişimini, Hindistan’ın ABD tarafından Tahran’a karşı uygulanan ambargolara aldırış etmediği gerçeğini ortaya koyduğunu bildirdiler.

Uluslararası denizcilik iş anketleri ile ilgilenen Hellenic Shipping News web sitesi, Hindistan’daki Afganistan’a ulaştırılmak üzere İran’ın Çabehar limanına gönderilen buğday konteynerlerinin gerçekte Hindistan yönetiminin ABD’nin tehdit ve yaptırımlarını dikkate almadığını gösterdiğini bildirdi.

Statesman ekonomi sitesi, Hindistan’ın İran’la işbirliğine ve de İran’ın Çabehar limanıyla ilgili Hindistan yönetiminin verdiği öneme temasla, ‘Hindistan’ın İran’la ilişkilerinde yalnızca kendi çıkarlarını dikkate aldığı ve ABD’nin yaptırımlarını hiçe saydığını’ bildirdi.

Öte yandan Amerikalı yetkililerin İran’a yönelik ABD’nin kanunsuz yaptırımlarını hiçe sayan Hindistan’a yönelik tepkileri de sürüyor.

Bu arada Reuters’in haberine göre, bu yılın Temmuz ayında Hindistan’ın İran’dan petrol ithalatı yüzde 30 artarak gündelik 786 bin varile ulaştı. Bu rakamların geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 85 arttığını gösteriyor.

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene daha önce yaptığı bir açıklamada, 2018-2019 yılları arasında ülkeden Hindistan’a ihracatta günlük olarak 500 bin varilden fazla bir rakam beklentilerini duyurmuştu.

Öte yandan Hindistan’ın mali yılının ilk dört ayında İran’dan petrol alımı geçen yıla göre yüzde 40 artarak günlük olarak 677 bin 500 varile ulaştı. Hindistan, Çin’den sonra İran’ın en büyük petrol müşterisi listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.