AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hindistan Dışişleri Bakanı: Yeni Delhi, İran’a yönelik yaptırıma karşı

Hindistan’ın Dışişleri Bakanı, Yeni Delhi’nin ABD’nin İran’a karşı tek taraflı bir yaptırımına karşı olduğunu belirterek ‘Hindistan, uluslararası normlar ve karşılıklı saygı çerçevesinde İran ile ilişkilerini sürdürecektir’ dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, İtalya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaret dönüşünde, İran’ın Tebriz kenti havalimanında Doğu Azerbaycan valisi Mecid Hudabahş ile görüşmesinde, ”başta Fransız cumhurbaşkanı olmak üzere Avrupalı yetkililerle görüşmemde, bu ülkelerin İran’la imzaladıkları nükleer anlaşmaya bağlı kalmaları gerektiğini bildirdim’ dedi.

Hindistan dışişleri bakanı, İran ve Hindistan arasında işbirliklerin geliştirilmesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, bu doğrultuda İran’la ticarette euro kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Sözkonusu görüşmede, Doğu Azerbaycan eyalet valisi Mecid Hudabahş da, Hindistan halkının (İngiliz) sömürüye karşı mücadelesine işaretle, ”Tebriz halkının geçmiş zamanda Hindistan ile yakın ticari ve iktisadi ilişkileri vardı ve ikili ilişkiler güçlü bir şekilde sürdürülmelidir’ dedi.

İranlı yetkili, Hindistan’ın nükleer anlaşma konusundaki tutumuna teşekkür ederek ‘Hindistan büyük bir ülke ve uluslararası ilişkilerde etkilidir ve İran da Hindistan’la ilişkilere özel bir önem vermektedir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.