AsyaHaberler

Hindistan-Pakistan diyalog süreci başlıyor

Asya’nın Kalbi Konferansı’nda bir araya gelen Pakistan ve Hindistan dışişleri bakanları iki ülke arasında diyalog süreci başlatmada mutabakat sağladı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Suşma Svara, Pakistan ve Hindistan’ın kapsamlı diyalog sürecini yeniden başlatma konusunda mutabık kaldığını bildirdi.

Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Beşinci Bakanlar Konferansı Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleştirildi. Toplantının ardından Svara ve Pakistan Başbakanının Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz bakanlık binasında görüşme gerçekleştirdi. İkili adına Svara basın mensuplarına görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Svara, Pakistan ve Hindistan’ın kapsamlı diyalog sürecini yeniden başlatma konusunda mutabık kaldığını belirterek, “Karma diyalog yerine, artık öne çıkan tüm konuların tartışılacağı kapsamlı diyaloğa geçilecek” diye konuştu.

Svara, terörizm ve güvelik konularında Bangkok’ta iki ülke yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu geçtiğine dikkati çekerek, ülkelerinin güvenlik danışmanlarının terörizme ilişkin konuları önümüzdeki dönemde de ele alacaklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanlarının tarihte anlaşmalarının ardından başlayacağı ifade edilen “Hindistan-Pakistan diyalog süreci”nin barış, güvenlik, Keşmir sorunu, ekonomik ve ticari işbirliği, terörle mücadele, narkotik trafiğinin önüne geçilmesi ve diğer öne çıkan konuları içereceği bildirildi.

Öte yandan Svara, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin önümüzdeki yıl eylül ayında İslamabad’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Pakistan ve Hindistan milli güvenlik danışmanları, geçtiğimiz hafta dışişleri müsteşarlarının eşliğinde Bangkok’ta bir araya gelmişti.

İki ülkenin milli güvenlik danışmanları arasında ağustos ayında Yeni Delhi’de yapılması planlanan görüşmeler Hindistan tarafından iptal edilmişti.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 30 Kasım’da Paris’te başlayan BM İklim Zirvesi çerçevesinde bir araya gelerek iki ülke arasında diyaloğun yeniden başlatılması konusunda anlaşmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.