AsyaHaberler

Hindistan ve Pakistan, Keşmir sorununu diyalogla çözecek

Hindistan, Pakistan ile Keşmir sorununu diyalogla çözme konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Şuşma Savarac, Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir sorunu da dahil bütün sorunların diyalog yoluyla çözülmesi konusunda Pakistan’la anlaştıklarını söyledi.

İslamabad’da gerçekleşen iki günlük Asya’nın Kalbi toplantısında terör ve güvenlik ile ilgili konularda yapılan görüşmelerin ardından, Hindistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Pakistan dışişleri Bakanı Sertaj Aziz ile olumlu bir zeminde anlaşma sağlandığı duyuruldu. Açıklamada, kapsamlı ikili diyalog başlığı altında Pakistan ile diyalog başlatma kararı alındığı da kaydedildi.

Hintli bakan Savarac, “Pakistan da dahil olmak üzere tüm komşuları ile barışçı ve işbirliğine dayalı ilişkiler içinde olacağımız bir ortam oluşturma konusunda kararlıdır” dedi.

Keşmir, Hindistan ve Pakistan’ı 1947 yılından beri üç kez savaşa sürüklemiş bir sorun. Tamamına yakını müslüman olan Keşmir sorunun çözülememesindeki en büyük etken, Keşmir’in Pakistan’la birleşme talepleri için Pakistan’ı suçlayan Hindistan’ın reddedici tavrı.

Hindistan, Pakistan ve Çin’in sınırlarında yer alan Keşmir, “Doğu’nun İsviçre’si” olarak da isimlendiriliyor. (Azad Keşmir 56.000 km², Hindistan tarafından işgal altında tutulan Jamnu ve Keşmir ise 95.300 km’dir².) 13 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Keşmir halkının yüzde doksanından fazlası Müslüman.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mart 2023 (3) içerik yüklenmiştir.