AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hindistan’dan ABD’ye rest: Tanımıyoruz

Hindistan, İran konusunda herhangi bir ülkenin değil BM’nin yaptırımlarını dikkate alacağını bildirdi.

The Hindu’nun haberine göre, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, düzenlediği yıllık basın toplantısında, ABD’nin İran’ı hedef alan yeni yaptırımları konusundaki soruları yanıtladı.

Swaraj, Hindistan’ın ABD’nin veya herhangi bir ülkenin yaptırımlarını tanımadığını, sadece BM yaptırımlarını uygulayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen haftalarda İran’a nükleer silah üretimini durdurması ve Ortadoğu’daki “terör gruplarına” desteğini kesmesi çağrısında bulunmuş, aksi halde bu ülkeye “tarihin en sert yaptırımlarının uygulanacağını” bildirmişti.

Pompeo’nun bu açıklamasının ardından ABD yönetimi, Yemen’deki Husilere, İran Devrim Muhafızları adına silah ve teknik yardım sağladıkları gerekçesiyle 5 İran vatandaşına, yanı sıra kara listedeki İranlı hava yolu şirketlerine Amerikan menşeli ekipman temin ettikleri gerekçesiyle 9 kişi ve kuruluşa karşı yaptırım kararı almıştı.

Bu arada Hindisten ziyaretine son veren İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Yeni Delhi’de Hindistanlı mevkidaşı Sushma Swaraj ile yaptığı görüşmenin ardından, ”Hindistan açık bir şekilde Amerika’nın tek yanlı yaptırımlarına bağlı kalmayacağını bildirdi’ dedi.

İran dışişleri bakanı, Hindistan ziyaretinin başarılı ve faydalı geçtiğini belirterek, ‘uluslararası toplum İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmanın korunmasından yana olduğunu’ söyledi.

Zarif, İran’ın ticari ortaklarının bu süreci sürdürmeleri gerektiğini belirterek, ”İran İslam Cumhuriyeti ortaklarından garanti alırsa nükleer anlaşmada kalmaya devam eder’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.