AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hindistan’ın İran’daki maslahatgüzarı Devesh Uttam, İran’a petrol parasının ödenmesi konusunda hiç bir sorun olmadığını ve bunun euro olarak İran’a ödeneceğini bildirdi

Hindistan’ın İran’daki maslahatgüzarı Devesh Uttam, İran’a petrol parasının ödenmesi konusunda hiç bir sorun olmadığını ve bunun euro olarak İran’a ödeneceğini bildirdi.

Devesh Uttam, dün Tahran’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’a yönelik yaptırımlar dönemine ait Hindistan’ın İran’a olan borçlarının tamamen ödendiğini belirterek, Hindistan’ın İran’a ödemeler konusunda bir kaç alternatifinin bulunduğunu ve bunlardan birinin de UCO Bank kanalı olduğunu söyledi.

Uttam, İran Bankaları ile UCO Bank’ın iki ülkede ortak hesaplarının olduğunu belirterek, bundan dolayı iki ülke arasında ticari ilişkilerden dolayı paraların ödenmesi konusunda bir sorunun olmadığını söyledi.

Hindistan’ın maslahatgüzarı, İran ve Hindistan arasında halihazırda yıllık ticaret hacminin 12 milyar 800 milyon dolar olduğunu ama iki ülke milli para birimlerinin kullanılmasıyla iki ülke arasında ticaret hacminin yıllık olarak 30 milyar dolara çıkmasının da mümkün olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.