AvrupaHaberler

Hırvatistan: İran ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Yardımcısı Ali Ahani ile görüşen Hırvatistan’ın yeni Cumhurbaşkanı İvo Josipoviç, ülkesinin Tahran ile işbirliğini geliştirmek istediğini belirtti.

Görüşmede Josipoviç’in cumhurbaşkanlığını kutlayan Ahani, iki millet arasında geçmişe dayalı kültürel bağların bulunduğuna, İran’ın Fars Körfezi ve Orta Doğu’daki konumu ve kapasitelerine ve Balkanlar’da Hırvatistan’ın konumuna da işaret ederek “kültür ve ekonomi alanında iki taraf arasında ilişkilerin geliştirilmesi için birçok alan mevcuttur. Bu da, Hırvat şirketlerinin İran’da gerçekleştirdiği faaliyetler için iyi bir fırsat yaratır” dedi.

Görüşmede Josipoviç de ülkesinin Tahran ile siyasi, ekonomi ve kültür alanında ilişkilerin gelişmesi konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak “İran, zengin bir uygarlık ve köklü bir kültür ve tarihe sahiptir. İran’ın büyük imkanları ve kapasitelerine ve Hırvatistan’ın da bazı teknik potansiyellerine bakıldığında iki ülkenin ekonomi alanında işbirliğinin daha da artmasını umuyoruz” dedi.

Hırvatistan cumhurbaşkanı, iki ülke şirketleri arasında imzalanan yeni işbirliği anlaşmasının da ekonomi ilişkilerin güçlendirilmesi için güzel bir örnek olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.