HaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Hizbullah: Biz, Bosna Hersek’te Sünnileri savunmak için savaşmıştık

Hizbullah’ın mezhepçilikle suçlanmasına tepki gösteren Nasrullah, “Biz, Bosna Hersek’te Sünnileri savunmak için savaşmıştık” dedi.

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah, “Biz, Sünnileri savunmak için Bosna Hersek’te savaşmıştık” diyerek, son dönemde Hizbullah’ı hedef alan mezhepçilik suçlamalarına tepki gösterdi.

Nasrallah’ın konuşmasının geniz özetini sunuyoruz:

Sizlerin zafer bayramınızı, işgalden kurtuluş bayramınızı kutluyorum.

Şuan, tüm şehitleri, kurbanları, ailelerini, yaralıları, fedakarlıkları, özgürlüğüne kavuşan esirleri, halkımızı, topraklarında direnen ailelerimizi, ordu, halk ve direnişten kurbanlar verenleri, Filistinlilerden ve Suriyelilerden kurbanlar verenleri saygıyla anıyoruz.

Bu yıl kutlamalara ev sahipliği yapan Batı Beka ehlini özellikle de selamlıyorum. Bu güzel toprakların halkı, büyük şehitler verdiler, büyük fedakarlıklarda bulundular.

25 Mayıs 2000, Allah’ın günlerinden bir gündür, Allah’ın rahmetinin, bereketinin, yardımının, desteğinin direnen halkımız üzerinde tecelli ettiği bir gündür. Allah’ın öfkesinin Siyonist işgalciler üzerinde tecelli ettiği bir gündür.

Böylesine bir gün, direniş ve kurtuluş bayramı oldu. Bu gün bizim zihinlerimizde canlı kalmalı ve gelecek nesillere de aktarılmalıdır. Çünkü bugünde derin bir ulusal tecrübe, büyük fedakarlıklar, dersler, ibretler, acılar, umutlar vardır. Çünkü bugün, şerefli aziz bir geleceğe acılan yoldur.

Böylesine bir günde, Filistin direnişinin gücüyle İsrail’in Gazze’den çıkışı ve Irak direnişinin gücüyle de Amerika’nın Irak’tan çıkışı gibi asrımızda olan olayları da hatırlamamız gerekiyor. Bu günler, Amerika-Siyonist proje tarafından hedef alınan tüm ümmetin bayramına dönüşmelidir.

Nekbe ve Nekse gibi acı günleri de unutmamamız gerekiyor. Muasır tarihimizde, Nekbe de Nekse de zaferler de var. 1948’deki Nekbe sadece Filistin’in değil tüm Arap ve Müslümanların, bölgedeki tüm Hristiyan ve Müslümanların Nekbe’sidir. Sadece bir halkı ilgilendiriyormuşçasına yaklaşmak hatadır.

Ders çıkarmak için Nekse gibi acı olayları hatırlamamız gerekiyor. Bazıları bu tür olayları unutmamızı istiyor. Çünkü bizlerin hatırasız, tarihsiz ve davasız kalmamızı istiyorlar.

Biz bu yıl direniş ve kurtuluş bayramını kutlarken bazı tehlikelerle karşı karşıyayız. Bu tehlikelerin başlıca iki tanesi şunlardır. Birincisi İsrail’dir, İsrail’in amaçları ve projeler.. İkincisi ise Suriye’de meydana gelen olaylar, evlerimizin kapılarımızın önünde tekfirci hareketlerin ortaya çıkmasıdır.

Kuzeye ve güneye bakmak zorunda kaldığımız günleri yaşıyoruz. Güneye bakmamız gerekiyor çünkü İsrail, projelerine devam ediyor. 2006 savaşından itibaren kendisini yeni savaş için eğitiyor, hazırlıyor. 2006 Temmuz savaşından sonra İsrail, 1., 2., 3., 4. dönüm noktası .. tatbikatları yaptı. İç cephe düzeyinde yapılan bu tatbikatlara herkes katıldı.

İsrail, Pazar günü yine iç cephe tatbikatı yapacak. Ama bu defa, tatbikatı “Dönüm Noktası 7” yerine “Sağlam Cephe 1” tatbikatı olarak adlandırdılar. Bununla savaşa hazır olduklarını kastediyor.İsrail, her gün Lübnan’ı tehdit ediyor, her gün hazırlıklarını üst düzey derecede tutuyor, Suriye’ye saldırıyor ve tehdit ediyor.

Bugün, açıkça konuşacağım. Çünkü vakit, başları toprağa gömme zamanı değil. Vakit, başları dik tutma ve fırtınalara karşı mücadele etme zamanıdır. İsrail, 2006 Temmuz’undan beri iç cephesini güçlendirir ve savaş için hazırlık yaparken bizler ne yaptık? Devlet ne yaptı? Halk ne yaptı? Hepimiz, güçlü ve kadir bir ordu istiyoruz. Fakat ordunun hazırlığında, silahlandırılmasında nereye geldik?

Biz bu soruları sorunca, ya cevap alamıyoruz ya da Amerika’nın ordunun silahlandırılmasına veto uyguladığını söylüyorlar. Bu doğru. Ordunun silahlandırılması yasak. Suriye’nin de S-300’e sahip olması yasak. Çünkü Arap devletlerine stratejik silahların satılması durumunda, dengeler değişecek. Lübnan ordusunu silahlandırmıyorlar. Çünkü ordumuz, milli bir ordudur. Silaha sahip olması halinde direniş gibi savaşacaktır. Çünkü ordudaki asker ve subaylar, bu vatanın evlatlarıdır. Lübnan İç Cephe Sorumlusu kim? Lübnan’da düşmanın saldırısına karşı hazırlık kesinlikle yok! Ne sığınaklar ne güvenlikli odalar var.

İsrailliler, Lübnan sınırında yerleşim merkezleri inşa ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen Yahudiler, hazırlıyor ve eğitiyor. Çünkü onların rolü, sınır şeridinin güvenliğidir. Bizde ise sınırda yüzyıllardır var olan köyler var. Devletten beklenen, burada yaşayanları korumasıdır.

Bir kaç hafta önce İsrail, Golan’daki yerleşimcilerin silahlandırılmasını konuşuyor. Bizim sınırdaki halkımızın elinde ise silahları var. Bizdeki siyasiler ise sınırdaki köylerimizdeki halkın elinde bulunan silahların yasadışı olduğunu söylüyor ve toplanması çağrısı yapıyor.Burada sorun, Lübnan devletinin İsrail’e düşman muamelesinde bulunmamasıdır.

Bugün Lübnan, İsrail’i Güney Lübnan’dan çıkarabilecek ve 2006 Temmuz’unda olduğu gibi mücadele edebilecek güce sahiptir. Direniş, 2006’dan beri silahlanmaya devam ediyor, savaşa hazırlanıyor. İsrail’i Lübnan’a baktığında korkutan da direniştir. Lübnan’da çok sayıda kişinin direnişten nasıl kurtulabileceğini düşünüyor olmasına rağmen.

Direnişin silahını toplamayı düşünenler, bunu asla başaramayacaklar. Çünkü İsrail’e karşı savaşan direnişe, halk kucak açmaktadır. Devlet, şuan direnişin yaptığı görevi yerine getirinceye kadar silah bırakmayacağız. Çünkü şuanda devlet, Sayda’daki şehidin cenazesini bile koruyamayacak güçtedir. Burada gerçek bir tehdit var, İsrail hazırlığını sürdürüyor ve gelişmeleri takip ediyor.

Direnişteki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz. Baskılar ve karalama kampanyaları bizi yıldıramaz. Direniş, ülkesini savunmaya devam edecek, başı dik olarak kalacaktır. Güçlü ve adil bir devletin kurulması halinde o devletin emri altında savaşacağız.

Devletin varlığı, herhangi bir boşluk ve kaostan efdaldir. Devlette boşluk istemediğimizin delili, milletvekili seçimi için adaylarımızı 60 Kanun’a göre sunmamızdır.

Trablus’taki çatışmalar durmalıdır. Bu çatışmalarda ufuk gözükmüyor. Ordunun Trablus’ta hakimiyetini sağlaması gerekiyor.

Suriye’de yaşanan olaylar Lübnan için çok önemlidir. Aynı zamanda gerçekten de Lübnan için, şimdimiz ve geleceğimiz için kader tayin edicidir. Başlangıçta da söylediğim gibi gelin başlarımızı toprağa gömmeyelim ve Suriye meselesine sanki biz Suriye’nin sınırında değil de Cibuti’de yaşıyormuş gibi yaklaşmayalım. Biz, şuan söz söyleyecek cürete sahibiz, eylemi yapacak cürete sahibiz. İçinde bulunduğumuz bu tarihi günde bizden istenen net konuşmamızdır.

Olayların başladığı günden beri -hızlı bir hatırlatma yapacağım- Olayların başladığı ilk günden itibaren net bir siyasi duruşumuz vardı. Suriye halkının reform talepleri haklıdır. Dedik ki: Bu rejimde, olumlu yönler var. Özellikle de direniş konusunda. Bu rejimin olumsuz yönleri de var. Bunun için de reform gereklidir. Reformları gerçekleştirme yolu da siyasi diyalogtur. Biz ne rejimin ne de muhaliflerin birbirlerine silah doğrultmalarını doğru bulmadık. Çünkü biz Suriye’nin, Lübnan, bölge, İsrail-Arap mücadelesi, direniş hareketleri ve Filistin davası için ne anlam ifade ettiğini biliyoruz. Parti olarak mütevazi imkanlara sahip olsak da bölge düzeyinde büyük ve iyi ilişkilerimiz var.

Ben, bazı kardeşler ve bazı muhaliflerle, Suriye’deki krizin diyalog yoluyla çözülmesi için en başında, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la çalıştım. Cumhurbaşkanı Esad’ın diyalogu kabul ettiğine şahidim. Fakat muhalefet reddetti. Cumhurbaşkanı Esad, diyalog yoluyla siyasi çözüme ulaşmayı ve köklü reformlar yapmayı kabul etti. Muhalefet reddetti çünkü rejimin bir kaç ay içerisinde düşeceğini sanmışlardı. Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya, AB, petrol zengini Arap ülkeleri ve Türkiye kimin yanında olursa, onun bir kaç hafta ya da bir kaç ay içerisinde zafer kazanacağını sandı.

Bu, hatalı bir takdirdi. Herhalukarda, İki yılda olaylar bu şekilde ve hızlıca gelişti, az önce zikrettiğim ülkelerden oluşan bir eksen oluştu. Bu eksene önderlik eden ve karar sahibi olan Amerika’dır. Bu eksende Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Araplar ve Türkler var. Hepimiz biliyoruz ki İsrail de bu ekseni dolaylı olarak destekledi. Çünkü Amerika’nın bölgedeki projesi, İsrail içindir, başka bir şey için değil. Suriye’deki çatışmalara daha sonra el-Kaide ve tekfirci örgütlerde girdi ve girdirildi, para verildi, Suriye’ye gitmeleri için tüm dünya tarafından kolaylıklar sağlandı.

Kimse bizi, kendileri dışında her şeyi reddeden on binlerce fanatik düşünce sahibinin, tekfircinin,savaşçının gizlice Suriye’ye girdiğine ikna edemez. Bu kişilere vizeler verildi ve kolaylıklar sağlandı. Kapılar ardına kadar açıldı ve Suriye’ye girdiler. Ve Suriye’ye karşı dünya savaşı başladı. Enformasyon, siyaset, diplomasi, ekonomi, finans, silahlandırma ve on binlerce silahlının Suriye’ye gönderilmesi… İki gün önce Amman’da toplanan sözde Suriye Dostları’nı bu savaşçılar değil, Lübnan’daki bir grup Hizbullah mensubunun Suriye içerisine girmesi, dış müdahale olarak görüldü.

Biz, tüm bu zaman zarfınca, Suriye’deki soruna müdahil olmadık. Size karşı dürüst olmam gerekirse bir kaç ay öncesine kadar müdahil olmadığımızı söyleyebilirim. Tüm taraflarla çalışır bir halde kaldık. Dedik ki: Suriye, yıkılacak ve yok olacak. Tek çözüm yolu var o da diyalog. Bunun için devletlerle, ulusal ve İslami güçlerle olan tüm ilişkimizi kullandık. Çağrımıza hiçbir olumlu yanıt alamadık. Diğer eksen, savaşı sonuna kadar sürdürmekte ısrarını korudu. Diyalog mevzu bahis olmadı. Bedeli ne olursa olsun neye mal olursa olsun Suriye’deki rejimi devireceklerini söylediler.

Ben, iki yıllık süre içerisinde makul ve uygun çözümler olduğunu ve Suriye liderliğinin de dolaylı olarak bunu kabul ettiğini biliyorum. Bu, şuana kadar gizli kaldı. Bu çözüm önerisi bölge ülkelerine iletildi ama onlar reddetti. Çünkü bu devletler, rejimin kalışına asla tahammül edemezler. Suriye yıkılsın. Önemli olan Suriye’deki rejimin devrilmesidir. Bir kaç ay öncesine kadar şu noktaya ulaştık: Suriye dışında bazı muhalifler var. Onların bir mantığı ve bir görüşü var. Talepleri hak’tır. Diyaloga hazırlar. Bu, onların hakkıdır, onlara saygı duyuyoruz. Bunlar, Suriye muhalefetinin bir parçasıdır.

Suriye muhalefetinin bir başka parçası da var ki CIA tarafından, Pentagon tarafından, felan ya da filan istihbarat örgütü tarafından görevlendirilmişlerdir. Kararları kendi ellerinde değil. Dışarıdaki muhalefetin hali budur.

Alana gelince.. Suriye devletinin kontrolünden çıkan bölgeler kimin kontrolünde? Bu bölgeler, silahlı grupların kontrolünde. Muhalefet, Cenevre’deki konferansa katılmak istiyor. Suriye muhalefeti, bu grupları kontrol altında tutabiliyor mu? Batı, Araplar, istihbarat örgütleri, medya, ben ve siz hakikati biliyoruz. Hakikat şu: Meydana hakim olan gruplar, tekfirci akımlardır. Dışındakilerin bu gruplar üzerinde hiçbir etkisi yok. Suriye’deki silahlı gruplardaki hızlı dönüşüm hakkında batı da şaşkın. Bu türden insanları nasıl silahlandırmak isteyebiliyorlar?

Suriye muhalefetine bu renk hakim. Arap ve bölge devletleri, bu muhalefet finans ve silah desteği çıkıyor. Böylece hem bu gruplardan kurtulmak hem de Suriye’deki rejimden kurtulmak istiyor. Arap devletleri, bu grupların kendi ülkelerinden çıkışını kolaylaştırıyor. Bu gruplar, savaş tecrübesine sahipler, boğazlamakta hırslılar ve öldürmekte hırslılar, mücadelenin her türlüsüne hazırlar.

Bize göre bu grupların Suriye’ye ya da Lübnan’a sınır şehirlere hakim olması, sadece Hizbullah için değil sadece Lübnan’daki şiiler için değil, Lübnan için büyük tehlikedir, Lübnanlılar için büyük tehlikedir. Lübnan devleti için, Lübnan direnişi için büyük tehlikedir. Bu konuda delilim var. Bir grubu haksız yere suçlamam. Bu gruplar eğer, Lübnan sınırındaki şehirlerde kontrolü ele geçirseler,Lübnanlı Müslümanlar ve Hıristiyanlar üzerinde tehlike oluşturacaklar.

Müslümanlardan söz ederken Sünni, Dürzi, Şii ve Alevileri kastediyorum. Sadece Şiileri kastetmiyorum. Hatta öncelik Sünnilerdir. Delil mi istiyorsunuz? Delil isteyenler Irak’a baksın. Bugün Suriye’de savaşanlar Irak İslam Devleti’nin uzantılarıdır. Irak’taki Sünnilere Irak İslam Devleti’ni sorun. Kaç tane Sünni alim öldürüldü. Kaç tane Sünni İslami Partilerin liderleri öldürüldü. Anbar’daki, Felluce’deki ve Musul’daki mescitlerde bombalar patlatıldı. Sadece Şiilerin mescitleri ya da hüseyniyeler ya da Hrıstiyanların kiliseleri değil. Kaç tane aşiret lideri öldürüldü? Bu grup Irak’ta 5000 intihar eylemi düzenlediği için gurur duyuyor. Irak’taki intihar saldırıları, her mezhepten her dinden her ırktan her gruptan insanı hedef almaktadır.

Suriye’de yaşanan olaylar gerçekten de çok önemli. Lübnan’ı Suriye’deki kanlı çatışmalardan uzak tutalım. Eğer biz, Suriye’de savaşmak isteseydik savaşırdık.

Suriye liderliği, en başında diyalogu ve reformları kabul etti fakat muhalefet, yanlış verilere dayanarak hareket ettiği için diyalogu reddetti. Krizin çözümü için kabul edilebilir öneriler gündeme geldi, Suriye liderliği bu önerileri kabul etti fakat bölge ülkeleri reddetti.

Suriye’ye karşı uluslararası bir savaş sürüyor. Suriye’nin maruz kaldığı saldırıda karar sahibi olan Amerika’dır, kısmen destekçisi de İsrail’dir. El-Kaide’de buna dahil oldu. Hizbullah’tan çok az bir grubun Suriye’de bulunması, Suriye Dostlarını rahatsız etti. Fakat Suriye’de bulunan binlerce silahlı, Suriye Dostları’nı rahatsız etmiyor.

Suriye’deki silahlı gruplara önderlik eden, tekfirci akımlardır. Bazı Arap devletleri, hem Suriye rejiminden kurtulmak hem de tekfircilerden kurtulmak için tekfircilerin kendi topraklarından Suriye’ye geçişini kolaylaştırıyor. Tekfirci cemaatlerin, Lübnan’a sınır olan şehirlerde kontrolü ele geçirmesi, tüm Lübnanlılar için tehlike oluşturmaktadır. Suriye’de savaşanlar, Tekfirci Irak İslam Devleti’nin uzantılarıdır.

Suriye, direnişin sırtıdır, destekçisi olmuştur. Direniş, sırtına vurulan darbe karşısında elleri kolları bağlı durmayacaktır. Eğer Suriye düşerse, Filistin gider. Hizbullah’ın, Amerika, İsrail ve tekfircilerin bulunduğu cephede durması mümkün değildir.

Biz duruşumuzla, Lübnan’ı, Filistin’i ve Suriye’yi savunuyoruz. Hakkımızdaki karalama kampanyaları, Suriye’ye müdahalede bulunsak da bulunmasak da durmayacaktır. AB’nin bizi, terör listesine alma tehdidi, bizi ilgilendirmiyor.

Hiç kimse Hizbullah’ı mezhepçilikle suçlayamaz. Hizbullah daha önce Bosna Hersek’te Müslümanları savunmak için savaştı. Orada Şiiler yoktu Sünniler vardı.

Biz şuan yeni bir merhaledeyiz. Biz, yolu sürdüreceğiz ve her şeye katlanacağız. Size her zaman zaferler vaadettiğim gibi yine ve yeniden zaferler vaadediyorum.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.