HaberlerİranOrtadoğu

Hizbullah İle Suriye’nin Siyonist Rejime Dayattığı Yeni Denklem

Suriye ordusunun işgal topraklarına düzenlediği füzeli saldırı, çatışma kurallarını bozmak ve Siyonist rejim karşıtı cephelerini birleştirmek amacıyla yapıldı ve bu rejime ağır bir darbe vurmuş oldu.

El-Ahd haber sitesinin bildirdiğine göre; Suriye’de kartlar yeniden karılmaya başlarken, Suriye’nin Siyonist rejimin uçaklarına Lübnan hava sahasında karşı koymasını gündeme getirilerek, direniş cephesinin çatışmalarda yeni denklemleri uygulamadaki kabiliyeti ortaya çıkmış oldu. Siyonist rejimin analizleri ise İsrail yöneticilerinin Suriye savaşı ile ilgili gelişmeler hakkındaki hesaplarının suya düştüğünü gösteriyor.

Siyonist rejimin Hizbullah ile her türlü çatışma çıkması halindeki hesaplarıyla ilgili olarak şu hususlara işaret edilebilir:

1. Meydana gelen savaş, askeri teşkilatlara karşı olmayacak ve geleneksel askeri taktikler ve gerilla savaşı taktiklerine uygun olarak takip edilecek. Bu durum, Tel Aviv ile ilgili yeni bir deneyim sayılıyor, Oysa Hizbullah ve müttefikleri Suriye savaşı boyunca bu bağlamda uzun soluklu deneyimleri geride bırakmışlardır.

2. Hizbullah ve müttefiklerinin askeri manevra alanı, tüm işgal topraklarının yanı sıra, Amerikan üsleri ve petrol kuyularını da kapsamış olacak.

3. Hizbullah’ın sahip olduğu askeri hareketleri, ayrıcalıklı olarak ve diğer müttefiklerinin tamamından daha aktif biçimde takip edilmesine sebebiyet verebilir.

Bölgedeki Yeni Denklemler

Kuzey bölgesindeki güç dengelerinin şeffaflığına rağmen Tel Aviv, Suriye savaşı boyunca askeri denklemleri kendi lehine korumayı başarmıştı. Ancak son sıralardaki gelişmeler aşağıda sıralandığı şekilde bu denklemleri değiştirdi.

1. Siyonist rejim, mevcut cepheleri ayırma denklemini korumaya ve Lübnan Cephesini Suriye savaşındaki hesaplardan uzak tutmaya çalışıyor.

2. Siyonist rejimin Suriye hava cephesini Lübnan’dan ayrı tutmaya ilişkin kırmızı çizgisi birkaç gün önce Suriye’nin füzeli yanıtıyla aşılmış oldu.

3. Zamanlaması açısından bu olay önemlidir çünkü Rusya Savunma Bakanı’nın Tel Aviv ziyaretinden kısa süre önce yapılarak, direniş cephesi çıkarlarının asla müzakere ve pazarlık konusu olmayacağına vurgu yapılmış oldu.

Bu nedenlerden dolayı Hizbullah ile Siyonist rejim arasındaki savaş yeni bir aşamaya girmiş bulunuyor, taraflardan her biri kendi üstünlük kozlarını durumlarına uygun şekilde güç dengeleri değişkenlikleri sayesinde dayatmaya çalışıyor. Bunun için Suriye ordusu füzeli mesajını çatışma kurallarını ve İsrail’in hava saldırıları ile ilgili denklemleri bozmak amacıyla Lübnan’ın içinde göndererek, bu kozu Tel Aviv’in elinden almış oldu.

Başa dön tuşu
Kapalı