HaberlerLübnanOrtadoğu

Hizbullah: İran veya Suriye’ye saldırı bize yapılmış saldırıdır

Hizbullah’ın siyasi birim başkan yardımcısı, hareketinin İran veya Suriye’ye yapılacak bir saldırıyı kendisine yapılmış sayacağını ilan etti.

Hasan Halil Kuveyt gazetesi El Dar’a yaptığı açıklamada “Hizbullah her hangi bir direniş hareketine veya direnişi destekleyen iki ülke olan İran ve Suriye halklarına düzenlenecek bir saldırıyı bunların hepsine yapılmış sayacaktır” şeklinde konuştu.

Suriye başkanı Beşşar Esad da bu ay başında, İsrail’in Lübnan karşısında yeni bir savaş açması durumunda Şam’ın Beyrut’un yanında duracağını söylemişti.

Esad, Lübnan Meclisi Sözcüsü Nebih Berri’yi Şam’daki kabulünde “Suriye herhangi bir İsrail saldırısında Lübnan hükümetinin ve halkının yanında duracaktır” demişti.

İsrail savaş bakanı Ehud Barak ise geçtiğimiz günlerde, “Suriye ya İsrail ile barış anlaşması yapacak ya da kendisini Tel Aviv ile tam ayar bir savaşın içersinde bulacak” yollu bir tehdit savurmuştu.

Bunun birkaç gün sonrasında da dışişleri bakanı Lieberman, “Esad ailesinin, savaş çıkması halinde alınacak bir mağlubiyetin sonunda ülkedeki hakimiyetini kaybedeceğini” iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.