HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Hizbullah: ‘Reformcu ve Direnişin Yanında Duran Suriye’yle Birlikteyiz’.

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah’ın Yürütme Kurulu Başkanı Şeyh Nebil Kavuk, Lübnan’ın Sayda şehrinde yaptığı konuşmasında, Hizbullah’ın Suriye devrimine karşı bakış açısını yineledi.

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah’ın Yürütme Kurulu Başbakanı Şeyh Nebil Kavuk “Hizbullah, Suriye halkının çoğunluğunun yanında durmakta, Suriye de akan her damla kandan ötürü acı duymaktadır” dedi.

Sayda’da düzenlenen bir konferansta konuşan Şeyh Kavuk, “İsrail’in alkışlayacağı kararları aldığı için Arap Birliği’nin duruşunu esefle karşılamaktayız. Biz, halkın iradesiyleyiz. Fakat, Doha’yla Manama arasındaki mesafe, Doha’yla Şam arasındaki mesafeden daha yakın olmasına rağmen Katar, Bahreyn’deki halk iradesini ve akan kanları görmedi” diye konuştu.

Şeyh Kavuk, sözlerine şöyle devam etti: “Vallahi, güneşi sağ elimize ayı da sol elimize koysalar, bölgesel ya da uluslararası düzeyde hangi değişim olursa olsun ne halkımızı ne silahı ne de direnişi bırakırız. İsrail’in bölgedeki değişimden yararlanarak Lübnan’a saldırması ihtimalinden ötürü Hizbullah’ın önceliği, direniş stratejisini korumak olacaktır. Biz, ne Lübnan’da ne Suriye’de ne de Filistin’de Amerika’yla aynı safta olmayacağız. İsrail’in rahatlayacağı hiçbir projenin içerisinde olmayacağız. Bölgedeki devrimlere karşı yaklaşımımız, ilgili devrimin Filistin ve direnişe yakınlaşması ya da uzaklaşmasına göre değişmektedir. Hizbullah, direnişi destekleyecek ve Filistin’e yaklaşacak her türlü devrimin yanında olacaktır. Hizbullah, Amerika’ya yaklaştıracak her türlü devrimden ise uzak duracaktır. Biz, reformu destekleyen ve direnişin yanında duran Suriye’yleyiz. Size son olarak şunu söylemek istiyorum. Amerika’nın bölgede istediği proje, özellikle de Lübnan ve Suriye’de istediği sadece ve sadece İsrail’e hizmet etmektedir. Bunun en önemli delili, Amerika’nın şimdiye kadar İsrail’e zarar verecek bir projenin içerisinde olmamasıdır. ”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.