FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

Hizbullah Ve Hamas’ın Artan Askeri Koordinasyonu İsrail’in Huzurunu Bozdu

Ray el-Yevm gazetesinin verdiği haberde; Şu sıralarda işgal rejimi İsrail’in güvenlik ve askeri teşkilatlarını en fazla endişelendiren şey, Lübnan’ın güney direnişi ve Hizbulah’ın gücünün artması ve de HAMAS ile askeri ilişkilerinin pekişmesidir.

İsrail’in Lübnan’a Olası Saldırısı

Bu bağlamda İsrail Savaş Bakanı Avigdor Liberman şöyle dedi; HAMAS Hareketi, Lübnan’ın güneyinde alt yapısını kurmaya ve geliştirmeye, böylece İsrail’e karşı saldırı için burayı bir üs olarak kullanmaya çalışıyor çünkü Gazze yakınındaki elektronik sistemleriyle donatılmış duvarlar ve tünellerin büyük kısmının tahrip edilmesi için Gazze’den İsrail’e saldırı çok zordur.

HAMAS ile Hizbullah’ın İşbirliği Zirvede

Liberman’ın bu bağlamdaki bilgisinin ne kadar doğru olduğu belli değil, ancak net olan bir şey varsa o da HAMAS ile Hizbullah liderleri arasında bilgi paylaşımı ve askeri işbirliğinin şu sıralarda doruk noktaya ulaşmasıdır.

Filistin direniş güçleri 1982’de Lübnan’ın güneyinden ayrıldıkları tarihten bu yana, aynı bölgeden işgal rejimine karşı bir saldırı düzenlememiştir ve İsrail’e saldırıyı Hizbullah üstlendi.

Hizbullah İle HAMAS Arasındaki İrtibat Subayı

İsrail basının sızdırdığı haberlere göre, Hizbullah ile HAMAS arasında eşine rastlanmayan koordinasyonun HAMAS Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri adlı bir subaydır ki güçlü bir askeri şahsiyet haline gelmiş ve Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’a çok yakın bir isimdir.

İsrail’e Karşı Yeni Direniş Stratejisi

Bu arada bu bağlamada HAMAS’a yakın isimler, bu hareketin şu günlerde Batı Şeria’da yeni direniş stratejisi geliştirdiğini, bu strateji alanının ilerleyen haftalar ve aylarda daha büyüyeceğini bildiriyor.

Öte yandan, HAMAS üyelerinden Muhammed Hamdan’a yönelik MOSSAD unsurlarının düzenlediği suikast, HAMAS’ın Lübnan’ın güneyinden operasyon düzenleme olasılığı İsrail’i endişelendirmiştir.

Lübnan Güneyinde Güçlü Direniş Cephesi Kurulması İçin Geri Sayım

Yukarıda anlatılan duruma göre, İsrail rejimine karşı gelecekteki savaşa karşı Lübnan’ın güneyinde Lübnan direnişi ile Filistin direnişinin birleşmesiyle güçlü bir cephe kurulmaktadır ki birçok beklenmedik olayları beraberinde getirecek.

Hizbullah ile HAMAS arasında koordinasyon ve işbirliği yeni bir konu değil, Seyyid Hasan Nasrullah, son konuşmalarından birinde, Lübnan direnişinin Gazze savaşı sırasında Filistin direnişine verdiği kornit füzelerinin İsrail tanklarını dehşete düşürdüğünü ve Gazze içerinde birkaç metre bile ilerlemesine engel olduğunu vurguladı.

Oyun Kuralları, Direnişin Lehine Değişiyor

Bu arada birkaç cephede oyun kurallarının direniş cephesinin lehine değiştiği çok açık ve net olarak görülüyor, hatta ilerleyen haftalar ve aylar birçok sürprizlere gebe olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.