HaberlerDünyaİranİşgalci İsrail RejimiKasım SüleymaniLübnanOrtadoğu

Hizbullah yetkilisi, Siyonist İsrail’i füzelerle kuşatmanın Şehit Kasım Süleymani’nin fikri olduğunu söyledi

İran’ın şehit edilen terörle mücadele komutanı General Kasım Süleymani, İsrail rejimini füzelerle kuşatma fikrinin arkasında olduğunu ve Lübnan direniş hareketi Hizbullah’ın kıdemli bir üyesinin planını tamamlamayı ve uygulamayı başardığını söyledi.

Hizbullah Siyasi Konseyi üyesi Mahmud Kasımi, Lübnan direniş hareketinin İsrail’le savaşa girmeye hazır olması ve kendi füzelerine ve insansız hava araçlarına güvenmesi durumunda, bunun General Süleymani’nin gösterdiği büyük çabalardan kaynaklandığını söyledi.

“Şehit Süleymani’nin fikri İsrail’i kuşatmaktı ve bunu pratikte başardı. Lübnan ve Gazze’nin yanı sıra Irak ve hatta Yemen’in füzeleri için planlar yapan Şehit Süleymani’ydi”

İran İslam Devrimi Muhafızları Birliği (IRGC) Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani, 3 Ocak 2020’de Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından izin verilen bir ABD insansız hava aracı saldırısında öldürüldü.

Bölgede, terörist gruplara, özellikle de ABD ve İsrail rejimi tarafından desteklenen IŞİD’e karşı mücadelede şampiyon olarak övüldü.

Dünyaca ünlü generalin çabalarını vurgulayan Qamatî, Lübnan direniş hareketinin bölgedeki daha geniş Direniş Ekseni’nin bir parçası olarak General Süleymani tarafından kurulduğunu söyledi.

General Süleymani’nin “öncü ruhu” ve “stratejik bakış açısı” sayesinde direnişi her yönüyle dönüştürmeyi başardığını söyledi.

“2006 savaşından bu yana direniş operasyon odalarında aramızdaydı” diyen Qamati ve General Süleymani’nin savaştan hemen sonra Lübnan’ın yeniden inşasına yardım etmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (4) içerik yüklenmiştir.