HaberlerLübnanOrtadoğu

Hizbullah’ı göz bebeğimiz gibi koruruz

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman “Lübnan direnişe ihtiyaç duymakta ve bu ihtiyaç hala ısrarla kendini ortaya koymakta. Biz direnişi göz bebeğimiz gibi koruruz” diyerek direniş dışında sarf edilecek bütün sözlerin önemsiz ve laftan ibaret olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Lübnan el-Sefir gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye ile Lübnan ilişkilerinin ayrıcalıklı ve özel olduğuna dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ı son derece güvenilir bir şahsiyet olarak nitelendirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, “yüksek ahlak ve nezaket özelliklerine sahip olduğunu somut olarak gördüm.Samimi ve hiç kimseye iltifat yapmayan bir şahsiyettir” dedi.

Cumhurbaşkanı el-Esad’la sürekli temas içinde bulunduğunu, fakat onu Lübnan’daki gelişmelerin ayrıntılarına boğmadığını söyleyen Süleyman, Cumhurbaşkanı el-Esad’ın Lübnan’da olup bitenlerin ayrıntılarına ve dar konulara girmeyi reddettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Süleyman “Sayın el-Esad’la çok büyük, tam ve daimi bir anlaşma içindeyiz. Lübnan ve iki ülkeyi ilgilendiren bir çok konuda görüş alışverişinde bulunuyoruz” diye konuşarak Cumhurbaşkanı el-Esad’ın gerektiğinde hiç bir yardımı esirgemediğini vurguladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman, el-Esad’ın Menar televizyonuyla yaptığı son röportajında söylediklerini çok olumlu şekilde değerlendirerek “Cumhurbaşkanı el-Esad, başta Filistin davası olmak üzere Arap davasına yönelik stratejik tutum, direnişe karşı tutum ve desteklenmesi gibi konulara ilişkin tutumunu büyük bir güvenle, net olarak ortaya koymuştur. El-Esad son noktayı koydu ve söyledikleri olumlunun da ötesindedir. Ben de bütün söylediklerini kabul ediyorum” diye konuştu.

Lübnan Cumhurbaşkanı her zaman uzlaşma konumunda kalacağına, bu seçeneğinden vazgeçmeyeceğine ve her zaman bütün Lübnanlı tarafların yanında olacağına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.