HaberlerHüseyin FadlullahLübnanÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Hizbullah’ın zaferi İslam gençliğine moraldir

Lübnan’ın önde gelen alimlerinden Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, Lübnan direnişinin elde ettiği zaferin müslüman gençlere olmaları gereken yerde hazır bulunmaları için ilham kaynağı olacak nitelikte mesaj sunduğunu söyledi.

Fadlullah dünkü Cuma hutbesinde “Müslüman gençlerimizin İsrail ile mücadelede ümmetin davası ve direnişin yanında durması gerekir” dedi.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararların uygulanması yönündeki isteklerine karşı cevap verilmemesini eleştiren Fadlullah, GK kararlarının Kur’an ya da İncil gibi üzerinde tartışılamayacak derecede algılanmasını sorguladı. Fadlullah’a göre GK kararları İsrail ve Amerika’nın çıkarlarına göre şekillenmekte.

Fadlullah hutbesine şöyle devam etti: “Bilmelisiniz ki İsrail, çıkarlarına uygun olmayan Güvenlik Meclis’i kararlarını tanımamaktadır.”

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’in Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı tarafından alınan tutuklama kararını eleştiren Fadlallah, “Filistinli gençlerin maruz kaldığı toplu soykırım karşısında Uluslararası Ceza Mahkemesi nerededir? Amerika Başkanı Bush ve kuvvetlerinin Irak ve Afganistan’da işlediği suçlardaki rolü nedir? Onlar nezdinde Adalet mefhumu Amerika, İsrail ve batılıların projelerini örtmek için sadece Müslüman ve Araplara karşı harekete geçiyor” dedi.

Paris’de düzenlenen Akdeniz için Birlik konferansında gerçekleştirilen görüşmelere dikkat çeken Fadllalah, bu birliğin Arap devletler ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirmeyi ve İsrail’e meşruluk vermeyi hedeflediğini, Filistinlilerin haklarının görmezden gelindiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Haziran 2023 (5) içerik yüklenmiştir.