HaberlerLatin Amerika

Honduras büyükelçisi toplantıdan çıkarıldı

Honduras Büyükelçisi Jose Delmer Urbizo’nun, Latin Amerika ve Karayib ülkelerinin talebi üzerine, BM İnsan Hakları Konseyi toplantısının yapıldığı salondan çıkarıldığı bildirildi.

Jose Delmer Urbizo’nun, darbeyle iktidardan düşürülerek sürgüne gönderilen Honduras devlet başkanı Manuel Zelaya hükümetini temsil etmediği gerekçesiyle, Brezilya, Arjantin, Meksika ve Küba büyükelçilerinin müdahalesi üzerine, söz almasına izin verilmeyerek salondan çıkarılması kararı alındığı belirtildi.

Büyükelçi Urbizo’nun dışarı çıkarılmasıyla ilgili yapılan yoğun görüşmelerin, BM İnsan Hakları Konseyi çalışmalarını beş saatten fazla bir süre engellediği kaydedildi.

Görevlilerin dışarı çıkması için eşlik etmek amacıyla yaklaştığı sırada Urbizo’nun “Kendi irademle çıkıyorum” dediği ve daha sonra da “Geri geleceğim. Geri geleceğiz” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Manuel Zelaya, 28 Haziranda yapılan darbeyle iktidardan düşürülerek sürgüne gönderilmişti. Darbe, Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun tepkisine yol açmıştı. Darbenin ardından devlet Başkanlığına getirilen Roberto Micheletti geçici devlet başkanı olarak atanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.