HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Honduras darbesini ABD yaptırtmıştır

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Honduras’ta geçen ay sonunda yapılan darbenin arkasında ABD’nin bulunduğunu ileri sürdü.

Uruguay’ın başkenti Montevideo’da temaslarda bulunan Morales, basına yaptığı açıklamada, “Elimde ABD askeri komutanlığının Honduras”taki darbeyi tertiplediğini gösteren birinci elden bilgiler var. Bu darbe, (ABD) imparatorluğun saldırısı, tahrikidir” diye konuştu.

Morales, “ABD Başkanı Barack Obama”yla daha tanışmadığını ama ABD imparatorluğunun yapısının hep aynı olduğunu” söyledi.

Evo Morales ve Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez, ortak yayımladıkları açıklamada, Honduras’ta demokrasiye ve Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın meşru hükümetine desteklerini yinelediler.

Bolivya Devlet Başkanı, “ABD’nin her zaman şartlı işbirliği yaptığını ve ülkelere doğal kaynakları özelleştirmeleri ve neoliberal ekonomik modeli uygulamaları şartlarını dayattığını” iddia etti.

Honduras’ta 28 Hazirandaki darbede, Devlet Başkanı Zelaya devrilerek ülke dışına sürülmüş, darbe uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (17) içerik yüklenmiştir.