HaberlerLatin Amerika

Honduras, OAS’tan çekiliyor

Honduras’taki darbenin ardından idareyi ele geçiren askerî yönetim, darbeyi kınayan Amerikan Devletleri Örgütü’nden (OAS) ayrılıyor.

Honduras’ta Zelaya lehinde ve aleyhindeki gösteriler yapılıyordu

Honduras’taki geçici yönetimin başkanı Roberto Micheletti, televizyondan duyurulan açıklamasında, OAS’ın bir mahkeme değil, siyasi bir kuruluş olduğunu, örgütün kendilerini yargılayamayacağını söyledi.

Micheletti, OAS’ı, Honduras’taki yeni yönetimle ilgili olarak “tek taraflı” karar almakla itham etti ve örgütü artık tanımayacaklarının mesajını verdi.

OAS Başkanı Jose Miguel Insulza, darbeci yönetime, “24 saat içerisinde yönetimden çekil” ültimatomu vermek üzere dün Honduras’a gelmişti.

Honduras’taki Yüksek Mahkeme, devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın azledilmesi kararının geri dönüşü olmadığını açıklamıştı.

Mahkeme sözcüsü Danilo Izaguirre, Jose Miguel Insulza’ya bu bilgiyi ilettiklerini bildirmişti ve ”Mahkeme Başkanı, Insulza’ya ‘Kararımız alınmıştır ve kararın geri dönüşü yoktur.’ şeklindeki görüşü iletti.” demişti.

Insulza ise, ABD’de yapılacak OAS toplantısında, Honduras’ın örgüte üyeliğinin askıya alınabileceğini kaydetmişti.

Zelaya’nın görevden alınmasının ”bir darbe” olduğunu söyleyen Jose Miguel Insulza, “Bu, artık askerî darbe yapılmayacağını düşündüğümüz bir bölgedeki askerî darbedir.” şeklinde konuşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.