FilistinHaberlerOrtadoğu

Hoşru: ABD’nin Kudüs vetosu ABD’nin açık bir şekilde İsrail’in işgalciliğini desteklediğini göstermektedir

İran İslam Cumhuriyetinin BM temsilcisi Hoşru, ABD’nin Kudüs’ü ırkçı İsrail’in başkenti kabul etmesinin ardından BM nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim olan BMGK’daki Kudüs tasarısı oylamasında veto kararı kullanmasını, Amerika’nın açık bir şekilde siyonist İsrail’in işgalini desteklediğini gösterdiğini söyledi.

BMGK üyesi Mısır tarafından gündeme getirilen Kudüs tasarısı, konseyin toplam 15 üyesinin 14’ünün lehte oy kullanmasına karşın ABD tarafından veto edildi.

ABD’nin vetosuna karşın konseyin kalan üyeleri İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Uruguay, Bolivya, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç ve Ukrayna, Mısır’ın tasarı lehinde oy kullandı.

ABD’nin söz konusu tasarıyı BMGK’da veto etmesi üzerine konunun BM Genel Kurulu’na taşınacağı ve bu platformda üçte iki çoğunlukla kabul edilmesi için çaba gösterileceği belirtildi.

Söz konusu tasarının taslağında Kudüs’le ilgili bugüne kadarki BM kararlarına atıf yapılarak, Kudüs’ün nihai statüsünün tek taraflı adımlarla değil, “Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmeleri sonucunda” belirleneceğine işaret edilmişti.

Tasarıda, Kudüs’ün statüsünü veya demografik yapısını değiştirmeye yönelik tüm tek taraflı adımların “hukuki bağlayıcılığı olmayan, geçersiz ve ilgili anlaşmalar gereği iptal edilmesi gereken” adımlar olduğuna vurgu yapılmıştı.

Tasarıda ayrıca, herhangi bir ülkenin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaması gerektiği yönünde de çağrıya yer verilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada Kudüs’ü tek taraflı olarak İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmiş, bölgede ve dünya genelinde bu karara ilişkin çok protestolar düzenlenmeye başlamıştı.

İran’ın BM temsilcisi Hoşru, dün gece yaptığı açıklamada, siyonistlerin 50 yılı aşkın Filistin halkına karşı cinayet, işgal, soykırım yaptığını ve milyonlarca Filistinliyi sürgün ettiğini belirterek, Amerika’nın her zaman terör rejimine verdiği destekle gerçekte her zaman siyonistlerin çıkarının peşinde olduğunu ve Filistinlilerin haklarına zerre kadar saygı duymadığını gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.