HaberlerİranOrtadoğu

Hoşru: BM Güvenlik Konseyi, nükleer anlaşmadan yana

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen 2231 kararı konulu toplantısını değerlendirdi.

ran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen 2231 kararı konulu toplantısını değerlendirerek, “ABD’nin nükleer anlaşmadan geri çekilip İran’a yönelik ambargo uygulaması BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 kararıyla birlikte BM Antlaşması’na aykırıdır” dedi.

Hoşru, “BM Güvenlik Konseyi’nin neredeyse bütün üyeleri, Beyaz Saray’ın illegal eylemini kınadı ve nükleer anlaşmayı destekleyip tam olarak uygulnmasını istediler” ifadesini kullandı.

ABD’nin garyimeşru eyleminin sorumlusunun yanlız kendileri olduğunu belirten Hoşru, şöyle devam etti: BM Güvenlik Konseyi’nin bugünkü oturumu ABD’nin politik açıdan yalnızlaştığını gösterdi. En yakın ortakları bile Washington’nun nükleer anlaşma tutumunu eleştirdi. Ayrıca bu anlaşmanın büyük bir başarı olarak takip edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Hoşru, ABD’nin nükleer anlaşmanın yanı sıra farklı uluslararası düzeydeki anlaşmalardan çekildiğini hatırlatarak, “ABD ile Siyonist Rejim’in çıkarları doğrultusunda olan bu politikalar, Amerika gücünün azaldığına işaret etmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Bunlara ilave olarak Gulamali Hoşru, “Söz konusu oturumda, Amerika dışındaki tüm üyeler, İran’ın şimdiye kadar anlaşmanın hükümlerine tam olarak sadık kaldığını ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın hazırladığı 11 raporun da bunu doğruladığını kabul etti” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.