HaberlerİranOrtadoğu

Hoşru: İnsani bahanelerle siyasi müdahaleler için zorbalık yapılamaz

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Golamali Hoşru, ülkeler aleyhine zorbalık kullanımının BM bildirgesine aykırı olduğunu belirterek, ‘’Güçlü ülkelerin insani olayları bahane ederek siyasi müdahalelerde bulunmaya teşebbüs etmeleri kabul edilemez’’ dedi.

BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen bir toplantıda konuşan Hoşru, ‘’İran’a göre, uluslararası camia uluslararası düzeyde işlenen cinayetler konusunda uyanık olmalı ve gelecekte toplu katliamların vahşetinin tekrarlanmasına izin vermemelidir’’ dedi.

Hoşru, ‘’Geçmişte bazı güçler destek bahanesi ile müdahaleci siyasetlerini siyasi araç olarak kullanmışlardır. Bazı ülkeler yasa dışı bir şekilde ülkeler aleyhinde zorbalık kullanarak sorunlar çıkarmaktadır’ dedi.

Hoşru, İran’ın BM’nin son 20 yılda yaşanan cinayetler ve soykırımlar karşısında izlediği siyasetleri eleştirerek, ”herkes BM Güvenlik Konseyi’nin bu cinayetler ve soykırımlar karşısında siyasi iradeden yoksun olduğunu ve milyonlarca insanın nasıl öldürüldüğünü görmüştür’ dedi.

Hoşru, ciddi suçların önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek bunun uzun vadede bir strateji olması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.