HaberlerİranOrtadoğu

Hoşru: İran Afganistan’ın sebatı için her türlü çabayı destekliyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM’deki temsilcisi Gulamali Hoşru, Afganistan’da güvenliğin sağlanmasının bu ülkede içtimai ve iktisadi kalkınmayla irtibatlı olduğunu belirterek, ”İran, Afganistan’ın sebatı ve kalkınması için her türlü projeye ve çabaya destek verir’ dedi.

Hoşru, dün BM Güvenlik Konseyi’nin Afganistan’la ilgili düzenlenen oturumda, ‘Maalesef Afganistan’da ciddi bir şekilde güvenlik sorunu var ve güvenliğin sağlanmasının en önemli unsurlarından biri iktisadi ve sosyal kalkınma ve sebatın sağlanmasıdır’ dedi.

İranlı yetkili, Afganistan’da milli uzlaşı hükümetinin uluslararası güçlü ve kalıcı bir desteğe ihtiyacı olduğunu ve İran’ın Afganistan’ın komşusu bir ülke olarak her zaman Afganistan’ın güvenliği, kalkınması ve huzurundan yana olduğunu ve bu yönde desteğini sürdürdüğünü söyledi.

Hoşru, terörizm ve aşırıcılığın yalnızca Afganistan ve komşu ülkeler için tehdit olmadığını aksine bölge ve bütün dünyanın güvenliği ve barışı için de tehdit olduğunu belirterek, ”Afganistan’ın istikrarı için çabalar en üst düzeyde olmalıdır. Zira Afganistan’da bu yönde çabalar bölge ve uluslararası alanda barış ve güvenliği iyileştirecektir’ dedi.

İranlı yetkili, Afganistan’da güvensizlik kaynaklarına da temasla, ”Afganistan’da haşhaş ekimi ve uyuşturucu madde ticareti, terör örgütleri ve aşırılık yanlısı grupların asıl gelir kaynağıdır ve kanun dışı askeri güçler de aynı şekilde ve bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.