HaberlerİranOrtadoğu

Hoşru: İranofobi hamileri daha fazla silah satma peşindeler

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM daimi temsilcisi Gulamali Hoşru, İranofobi doğrultusunda hareket eden ülkelerin hedefinin bölgeyi daha da tahrip etmek ve daha fazla silah satmak olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Hoşru, Güvenlik Konseyi’nin ”Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ konulu genel oturumunda yaptığı konuşmada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki büyük buhranların ve kavgaların asıl sebebi ‘yabancı müdahaleler’ ve ‘işgalciliktir’ dedi.

İran’ın BM daimi temsilcisi, siyonist rejim İsrail tarafından Filistin topraklarının işgal edilmesini, Ortadoğu’daki bütün çatışmaların asıl sebebini oluşturduğunu belirterek, ”İsrail, Lübnan ve Suriye’ye 100’den fazla saldırıda bulundu ve öyle ki, Suriye’nin Golan Tepeleri ile Filistin toprakları hala siyonist İsrail’in işgalindedir’ dedi.

Hoşru, ayrıca Suudi koalisyonu tarafından Yemen’e yönelik saldırı, cinayet ve muhasaraya da temasla, ”bu girişimler direk olarak barış ve güvenliği tehlikeye atmıştır’ dedi.

İran’ın BM daimi temsilcisi, uluslararası toplum ve BM Güvenlik Konseyi’nin Yemen’e yönelik cinayetlerden dolayı Suudi Arabistan’ı sorgulaması gerektiğini belirterek, ‘bu cinayetlere son vermesi için uygulamada bu rejime baskı yapmalılar’ dedi.

Hoşru, ayrıca Suriye buhranı ve İran ile Rusya cumhurbaşkanlarının IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele girişimleri ve Suriye buhranına son verme yönündeki çabalarına işaretle, ‘Suriye’nin geleceğine dair karar verecek olan yalnızca Suriye halkıdır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.