İslami Davet

Hoşru: Myanmar’da insani facianın önlenmesi için her kes çalışmalı

7 Eylül 2017 10:26

İran İslam Cumhuriytinin BM daimi temsilcisi Myanmarlı müslümanların esef verici ve zor şartlarından endişeli olduğuna işaretle, gelecek günlerde İslami ülkeler temas grubun kurulacağını belirtti.

Golamali Hoşru dün verdiğ demeçte Myanmar’da yeni soykırım dalgasını kınayarak, tüm ülkelerin Myanmar’daki insani facianın durdurulması için çalışması gerektiğini belirtti.

Hoşru Myanmar ordusu ve destekçilerinin son günlerde Rahin eyaletinde binlerce evi yakarak 100 binlerce müslümanı dağlar ve ormanlarda avare ettiğine işaretle, Myanmar’da insani facianın durdurulması için İran İslam cumhuriyetinin son günlerde İslami ülkelerle sıkı görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

İran’ın BM daimi temsilcisi söz konusu görüşmelerde, büyükleçileri ve bakanlar düzeyinde İslam ülkeleri temas grubunun kurulmasına karar verildiğine işaretle, BM’nin de genel kurul ve ilgili kurumları ile ciddi olarak Myanmar ordusu ve radikal Budistlerin cinayetlerini durdurması gerektiğini söyledi.

Hoşru ayrıca baskı ve zor kullanılarak Myanmarlı müslümanları avare etmenin, hür insanların vicdanına sığmadığını, dünya toplumunun böyle bir duruma tahammül etmemesi gerektiğini söyledi.

Hoşru: Myanmar’da insani facianın önlenmesi için her kes çalışmalı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık