HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Hoşru: Suriye’de 25 binin üzerinde yabancı terörist var

İran İslam cumhuriyetinin BM daimi temsilcisi ve elçisi yaptığı açıklamada, teşkilatın raporlarına göre 100 ülkeden en az 25 bin yabancı teröristin Suriye’de bulunduğunu belirtti.

İRİB’in New York’tan bildirdiğine göre Golamali Hoşru dün BM’in terörizm ile mücadele oturumuna katılarak, “başta Suriye olmak üzere çeşitli ülkelerde bir çok teröristin bulunması, uluslararası toplumun acil olarak konuya dikkat etmesi gerektiğini, zira sınır tanımayan bir dünyada tüm bölgelerinin az çok bu tehditle karşı karşıya olduğunu” söyledi.

Hoşru terörizm olayının kökleri ve ortaya çıkma sebeplerine işaretle, “diktatörlük, yolsuzluk, yoksulluk veya ayırım, bir insanın terör gruplarına katılmasında etkili olabilir fakat tecrübenin de gösterdiği gibi bu olayın başlıca sebebi, insanları tahrip eden unsurlara dönüştüren aşırı ideolojidir” dedi.

Bu olay ile mücadele için askeri seçenğin yeterli olmadığını belirten Hoşru, her türlü mücadele stratejisinde kültürel unsurların da olmasının gerekli olduğunu söyledi.

Hoşru, ülkelerin uluslararası, bölgesel ve ikili alanlarda çetrefil terörizm olayı ile mücadele alanında bilgi alışverişinde işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

İran İslam cumhuriyetinin BM daimi temsilcisi ve elçisi Golamali Hoşru ayrıca İran’ın terörizm kurbanı bir ülke olduğnu, son 40 yılda 17 bin İranlı vatandaşın münafıklar, Taliban, El-kaide ve IŞİD terör saldırılarında hayatını kaybettiğine değinerek, son yıllarda İran’ın terör saldırılarına karşı yasal ve pratik girişimlerini arttırdığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.