HaberlerIrakOrtadoğu

Hoşyar Zebari’nin Irak Cumhurbaşkanlığı’na Aday Olma İhtimali

Iraklı eski milletvekili Meşan Cuburi, twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Herkes, cumhurbaşkanlığı görevinin Kürtler’e verilmesinde hemfikirdir. Şimdi de adayların belirlenmesine çalışılıyor. Bana göre Hoşyar Zebari bu göreve uygundur. Zebari daha önce Irak Dışişleri, Maliye Bakanlığı görevinden dolayı ülkenin bulunduğu durumdan çıkışını sağlayabilir. Hoşyar Zebari’nin içerde ve dışarda diplomatik ilişkilerinin iyi düzeydedir” dedi.

Iraklı Hukuk Uzmanı Dr. Tarık Harb ise facebook sayfasından Mesut Barzani liderliğinde ki Kürdistan Demokrat Partisinin, El Nasr – Sairun koalisyonuna katılmaya karar verdiğini duyurdu.

Harb; şimdiye kadar Cumhurbaşkanlığı makamını elde edemeyen Kürdistan Demokrat Partisinin kendi adayı olan Hoşyar Zebari’yi garantiye almak için, bunların arasında özellikle kendilerine en yakın olarak gördükleri Haydar el İbadi de dahil olmak üzere, bütün siyasetçilerle görüşecek koordinasyon ekibi kurulacak ve O bu görevi üstlenirse Irak’ın birliği güçlenecektir ayrıca Kürdistan Demokrat Partisi’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı Amerika’nın da isteğidir şeklinde yazdı.

Uzun yıllar Irak Dışişleri Bakanı olan Zebari, daha sonra Haydar el-İbadi hükümetinde Maliye Bakanı olarak çalışmış 2016 yılında, Irak parlamentosu maliye bakanlığında ki yolsuzluk iddialarından dolayı Zebari’ye verdikleri güvenoylarını geri çekmişti.

Bu arada, medyada Taliban olarak bilinen Kürdistan Yurtsever Birlik Partisi, Cumhurbaşkanı adayını daha çok tanıtamaya başladı. Yurtsever Birlik Partisi’nin haber sitesine göre Yurtsever Birlik Partisi’nin Merkez Meclis üyesi Muhammed Saber İsmail, resmi olarak Irak cumhurbaşkanlığına aday gösterildi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.