FilistinHaberlerOrtadoğu

HRW: Ebu Rahme’nin yargılanması hukuki değildir

Siyonist işgal devletinin Batı Yaka’daki insanlık dışı ırkçı ayrım duvarına karşı sivil halk direnişine öncülük eden ve protesto eylemlerine katılan Abdullah Ebu Rahme’nin işgal devletinin askerî mahkemesinde yargılanması kararına uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch tepki gösterdi. Kısa adı HRW ve insan hakları alanında uluslararası platformda ismini duyurmuş olan bu kuruluş Ebu Rahme’nin işgal devletinin askerî mahkemesinde yargılanması kararıyla ilgili açıklamasında bu kararın tamamen hukuk dışı ve adalete aykırı olduğunu dile getirdi.

Siyonist işgalcilerin Batı Yaka bölgesinde Filistinlilerin topraklarını gasp ederek inşa ettikleri ve bölgeyi ikiye ayırarak insanların evleriyle arazilerini veya hizmet aldıkları sosyal kurumlarla aralarını ayıran ırkçı ayrım duvarına karşı sivil protesto eylemlerine öncülük etmesinden dolayı Ebu Rahme sekiz aydan beri gözetim altında tutuluyordu.

İşgal devleti Ebu Rahme’yi, yasadışı eylemler organize etme, göstericileri duvara zarar vermeye teşvik, işgalci askerleri taşlama ve sert karakterli gösterilere iştirak suçlamasıyla 24 Ağustos 2010 tarihinde askerî mahkemeye sevk kararı almıştı.

İşgal güçlerinin Ebu Rahme’ye yönelttikleri suçlamalarda iç istihbarat merkezinde işkence altında ifade vermeye zorlanan çocukların söylediklerine dayandıklarına; oysa aynı çocukların mahkemede verdikleri ifadede bu sözlerin kendilerine işkence altında söyletildiğini ve bu sözlere sahip çıkmadıklarını dile getirdiklerine dikkat çekildi. Çocuklar aynı zamanda kendi ağızlarından yazılan ifadelerin İbranice olduğunu oysa kendilerinin bu dili yeterince bilmediklerini, dolayısıyla kendilerine nispet edilen sözleri aynen söylemiş olmalarının mümkün olmadığını ifade ettiler.

İşgal devleti mahkemesi Filistin halkının gasp edilen haklarına sahip çıkması ve onların sivil direnişlerine öncülük etmesi sebebiyle Ebu Rahme’nin 20 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.