FilistinHaberlerOrtadoğu

HRW: Kuşatma sivilleri toplu cezalandırmadır

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Right Watch), işgal yönetiminin kurduğu Özgürlük Filosuna yapılan saldırıyı soruşturma komisyonunun askerlerin ifadelerini almasına rağmen gereken delilleri teslim etmelerine müsaade etmemesinin komisyona gölge düşürdüğünü belirtti.

Human Right Watch, dün (17 Haziran Perşembe) yayınladığı raporda dördüncü yılına giren kuşatmanın devam etmesini de eleştirerek, bu kuşatmanın sivil halkı toplu cezalandırmaktan başka bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Örgütün Ortadoğu ve Afrika bölümü müdürü Sarah Leah Yates yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İsrail, Özgürlük Filosuna yapılan saldırıyı soruşturmak için kurduğu komisyonun tarafsız ve bağımsız olduğunu iddia ediyor. Buna rağmen olayda sadece askerlerin ifadelerini esas alıyor. İsrail ordusunun daha önceki soruşturmalardaki sicilinin iyi olmaması bu konuda yapacağı soruşturmayla ilgili de ipuçları veriyor. Bu komisyon gerçekleri ortaya çıkarmayacaktır.”

Gazze kuşatmasına da değinen Yates şunları ifade etti: “İşgalcilerin dört yıldır uyguladığı kuşatma sivil halka yapılan bir toplu cezalandırma ve İsrail’in bağlı kalacağını taahhüt ettiği uluslararası hukuku da çiğnemedir. İsrail uluslararası hukuka göre işgalci bir güçtür. Bu yönetimin dört yıldır uyguladığı kuşatma Gazze ekonomisini felç ettiği gibi, 1,5 milyonu bulun bölgedeki halkın hayatını da büyük bir insanlık dramına dönüştürmüştür.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.