HaberlerİranOrtadoğu

Hüccetülislam İbrahim Reisi: İran uluslararası arenada etkili bir role sahiptir

İran’ın Meşhet kentindeki Kutsal Rezevi külliyenin mütevellisi Hüccetülislam Seyyid İbrahim Reisi, İran İslam Cumhuriyeti’nin uluslararası arenada etkili bir role sahip olduğunu belirterek, İran’ın bölgede siyasi açıdan da çok güçlü bir oyuncu olduğunu ve bölgeyle ilgili kararların İran olmadan alınmasının da mümkün olmadığının görüldüğünü söyledi.

İbrahim Reisi, dün gece İran’ın güneyinde yer alan Fars eyaletinin Kazerun kenti şehitlerini anma merasiminde yaptığı konuşmada, ‘Bugün İran İslam inkılabının adalet ve hak isteğiyle çok önemli bir yerde bulunduğunu belirterek, bu doğrultuda başta Suudi rejimi olmak üzere uluslararası siyonizm ve emperyalizme karşı direndiğini ve karşı koyduğunu’ söyledi.

Düşmanların İran İslam inkılabının güçlenmesi ve ayakta kalmasını istemediğini ve kendi sınırlarında kalmasını bile zoraki istediğini belirten Reisi, ‘Ama, şehitlerin kanı ve İran milletinin iradesi sayesinde inkılap güçlü bir şekilde ayaktadır ve dünyaya İslami uyanış mesajını göndermiş ve yaymıştır’ dedi.

Reisi konuşmasında ayrıca, bugün yalnızca İran İslam inkılabının ayakta olmasının yanısıra aksine İran inkılabının bölgede ve dünyada izzeti ve rolünün de arttığını söyledi.

İbrahim Reisi, Kudüs konusuna da temasla, İran halkının basireti ve iradesi ile er yada geç Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.