HaberlerİranOrtadoğu

Hükümetler arası ilişkiler tek yanlı ve yayılmacı olmamalıdır

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün, Finlandiya, Portekiz ve Danimarka’nın Tahran nezdindeki yeni büyükelçilerini ayrı ayrı kabul ederek, “Güven mektublarını” teslim aldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ilk konuğu, Tahran nezdinde yeni büyük elçi olarak atanan Finlandiya’nın yeni büyükelçisinin güven mektubunu alarak, ” halklar ve hükümetler arasındaki ilişkilerde en sağlıklı ve iyi olan ilişki tek yanlı ve yayılmacı olmayan ilişkilerdir”dedi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bütün halklar arasındaki ilişkilerde, kültürel ve ahlaki temellere dayanılması için bütün ülkelerin çalışma yapmasının zaruret olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca, uluslar arası alanda Finlandiya ve İran İslam cumhuriyeti arasında yapıcı işbirliği için gerekli alt yapının bulunduğunu kaydetti
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bu günkü diger konuğu Portekiz’in yeni Tahran büyükelçisi oldu. Portekiz’in yeni büyükelçisinin güven mektubunu sunduğu bu kabul de cumhurbaşkanı Ahmedinejad, uluslar arası alanda düşmanlıkların giderilmesi ve terörizmle mücadele için birlikte hareket edilmesinin zaruret olduğunu söyledi. cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Tahran ile Lizbon arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde bir sınır olmadığını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bu günkü konukları arasında Danimarka’nın Tahran’a atanan yeni büyükelçisi oldu. Danimarka’nın Tahran’a atanan yeni büyükelçisi, güven mektubunu sunduğu bu kabul’de , cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran İslam cumhuriyeti, diğer ülkelerle olan ilişkilerini karşılıklı saygı esasına göre düzenlediğini hatırlatarak, “Avrupa birliği ülkeleri başta olmak üzere bütün ülkelerle münasabetlerini, karşılıklı saygı esasına göre geliştirmektedir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bu günkü konukları arasında Bangledeş’in Tahran’a atanan yeni büyükelçisi de vardı. Güven mektubunun teslim edildiği bu kabulde cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Bangledeş arasındaki işbirlikleri başta olmak üzere bütün ülkelerle ilişkilerin kültürel ve manevi temeller üzerine şekillenmesinin zaruret olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.