İslam

Humus ve Zekat, İslami sistemin adaleti sağlama araçlarıdır

İslam’da zenginlik sadece bazı insanlara has olmamalı ve bazı önlemlerle toplum orantılı şekilde kalkınmalıdır. Şer’i kanunların kısıtlamaları, Humus ve Zekât İslami sistemin adaleti sağlama aracıdır.

Üniversiteli adaletçi harekâtı merkez üyesi “Muhammet Salih Miftah” 30 yıllık sürede İnkılâbın getirili sergisindeki düzenlenen “İnkılâbın başlamasının 4. Haftası; Fırsatlar ve Gereklilikler” adlı konferans da, geçmiş yıllarda kamuoyunca adalet ve çağdaşlaşmaya farklı bakıldığını hatırlatarak: Birçok kişi toplum ya sünneti ya da adaletsiz bir çağdaşlaşma doğrultusunda ilerlediği inancına sahiptiler.

“Muhammet Salih Miftah”, bu soruya cevap olarak İran’da ve batıda ki adaletin farklarına değinmesinde: Batı adaletsiz bir çağdaşlaşmayı kendine model edinmiş ve bu yüzden bu ülkelerde halkın tabakaları arasında çok büyük fasılalara şahit olmaktayız. İslam toplum düşüncesine göre bu düşünce eksiktir ve çağdaşlaşma kavramı batının model edin değil belki çağdaşlaşma dini ve Kur’an-i esasları iledir.

Bu üniversiteli sözlerinin devamında: İslam’da zenginlik sadece bazı insanlara has olmamalı ve bazı önlemlerle toplum orantılı şekilde kalkınmalıdır. Şer’i kanunların kısıtlamaları, Humus ve Zekât İslami sistemin adaleti sağlama aracıdır.

Muhammet Salih Miftah” vurgulamasında: İmamlarımızın davranışları da bunu öngörmekle birlikte zenginliğin başkasının malına zarar verilmediği müddetçe hâsıl olacağını vurgulamışlar ve İslam şer’i zenginliğe karşı değildir. Bizler dini ve şer’i varlıklarımızla adalet ve çağdaşlaşma yolunda adım atmalıyız. Dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.